16 Ekim 2018 Salı

UHAFACE

Ürkütücü Türkiye araştırması

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

 Türkiye’nin hızlı değişen gündemi içinde çok fazla tartışılmayan, ancak bize göre oldukça önemli olan bir anket geçtiğimiz hafta yayınlandı.

Kadir Has Üniversitesi’nin her yıl sonu yaptığı toplumsal sorunları içeren “Türkiye Siyasal ve Sosyal Eğilimler Araştırması”nın 2015 yılı sonuçları oldukça ürkütücü bir tablo ortaya koymaktadır.

Türkiye nüfusunun genel temsiline sahip 26 ilden 1000 kişi ile yüz yüze görüşmeyle yapılan araştırmada şu sonuçlar ortaya çıkmıştır:

1-Terör en büyük sorun:

Bir önceki yılda “Terör en büyük sorun diyenlerin oranı %13,9 iken, 2015 yılında ise bu oran %39,3’e yükselmiştir. Diğer yandan IŞİD’in “terör örgütü” olduğunu söyleyenlerin oranı %86,4’tür. IŞİD’in Türkiye için tehdit oluşturduğuna inananların oranı ise %78’dir.

Terörden sonra ikinci sırada en önemli sorun olarak işsizlik yer alıyor.

2-Ekonominin gidişi iyi değil:

Bir önceki yıl “Ekonomik gelişmeler sizi nasıl etkiledi” sorusuna deneklerin %45,3’ü “kötü” derken, 2015 yılında bu oran %53,2’ye yükselmiştir.

3-PKK ile mücadele başarısız, Türkiye bölünebilir:

Halkın %45,8’i hükümetin PKK ile mücadelesini başarısız bulurken, “sizce Türkiye bölünme tehlikesi altında mı?” sorusuna bir önceki yıl “evet” diyenlerin oranı %46,2 iken, 2015 yılında bu oran %54,4’e yükselmiştir. Yani halkın yarıdan fazlası bölünme endişesi taşımaktadır.

4-Hükümetin Suriye politikası başarısız:

Hükümetin Suriye politikasını “başarılı” bulanların oranı %29,5 iken, “başarısız” bulanların oranı ise %50,3 olarak gerçekleşmiştir.

5-Halk Başkanlık sistemini istemiyor:

Halkın %68,9’u “Parlamenter Demokrasiden” yana olduğunu söylerken, %22,1’i ise Başkanlık olabilir görüşünde… Ayrıca Cumhurbaşkanı’nın tarafsız olması gerektiğini söyleyenlerin oranı %75,4’tür.

6-Mutluluk oranı düşüyor:

Türkiye’de yaşamaktan duyulan memnuniyet araştırmasında; bir önceki yıl “mutluyum” diyenlerin oranı %60,7 iken, 2015 yılında bu oran %48’e düşmüştür. Bir yılda %12’den fazla düşüş, aslında kötü gidişi doğrulayan en önemli veridir. Mutsuzum diyenlerin oranı da %19,7’den, %25,7’ye yükselmiştir. Mutsuz sayısı bir yılda %6 oranında artmıştır.

Söz konusu araştırmada, tüm anketlerde olduğu gibi “en güvenilen kamu kurumu” sorusuna verilen cevapta Türk Silahlı Kuvvetleri birinci sırada yer alırken, onu Emniyet ve Üniversiteler izlemiştir.

En az güvenilen kurumlar ise maalesef sırasıyla TBMM, Medya ve Siyasi Partiler olarak tespit edilmiştir.

Elbette burada özellikle Siyasi Partilerin Yöneticileri ve medya bir öz eleştiri yapmalıdır. Demokrasinin vaz geçilmez unsuru siyasi partilerdir. Olmazsa, olmazımızdır. Medya ise, “vatandaşların tarafsız ve doğru haber alma özgürlüğünü” karşılamalıdır. Ancak yazılı ve görsel medyada tam tersi bir yapının oluşması hem siyasi partilere ve hem de medyaya güveni dibe doğru çekmektedir.

Bu araştırmanın sonuçları da gösteriyor ki, Türkiye büyük bir kaosa doğru sürükleniyor. Ülkeyi yönetenler ise, ülkenin öncelikli sorunları yerine Başkanlık sistemi ve Anayasa değişikliği ile yatıp kalkıyor. Devletin imkanları başta olmak üzere, halkı istedikleri kıvama getirebilmek için de her yolu deniyorlar. “Başkanlık yolunda her şey mübah” diyorlar.  Yeter ki, Cumhurbaşkanı “Başkan” olsun, ülke ne olursa olsun… 


09 Şubat 2016 Salı 10:23
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
yanuhakırmızılıuzun