16 Ekim 2018 Salı

UHAFACE

Yargıçlar “rüşvete” hayır demelidir!

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

Yargıçların ekonomik ve sosyal durumlarında iyileştirme yapılması için çalışmaların başlatıldığı ilk olarak Adalet Bakanı tarafından Temmuz ayı içerisinde açıklanırken, detayları ile ilgili bilgi verilmedi.

Söz konusu çalışma geçtiğimiz hafta Bakanlar Kurulu’nda netlik kazanmış; Adalet Bakanı da hakim ve savcılar için zam miktarı ve diğer özlük haklarının iyileştirilmesiyle ilgili beklenen açıklamayı yapmıştı. Yargıç sınıfından sayılan herkese aylık 1155 TL maaş artışı sağlanacak, ayrıca sicil affı gibi bazı sosyal haklar verilecek!
İlk zam açıklaması yapıldığında kaleme aldığım “Adalete Muhtaç Adalet Çalışanları” adlı makalemde konuyu irdelerken, bu zammın HSYK seçimleri öncesine getirileceği, dolayısıyla hakim ve savcılara “Rüşvet” olarak sunulacağı aklımın ucundan dahi geçmemişti. 
O yazımda iktidarın yaz boz tahtasına çevirdiği yargı sisteminden nasibini alan yargıçlarımıza bir moral takviyesi yapmak için böyle bir yola gittiğini ifade etmiştim. 
Ne yazık ki yanıldım!
Yargıçlara verilmesi düşünülen yeni hakların kamuoyunda bir “seçim rüşveti” diye algı oluşturması hem yargıçlarımızın itibarını azaltacak hem de Türk adalet sisteminde derin yaralar açacaktır. HSYK seçimlerinde oy kullanacak hakim ve savcıların böyle bir töhmet altında bırakılması utanç verici bir durumdur. 
Yargıçlarla ilgili kuruluşlar başta olmak üzere, illerdeki başsavcıların ve mahkeme reislerinin seslerini yükselterek, “Seçim öncesi bizi itibarsızlaştıracak böyle bir düzenlemeyi istemiyoruz” demeleri, onurlu bir davranış olacaktır. 
Bu onurlu davranış sergilendiği takdirde, her geçen gün siyasi iktidarın ayrımcı tutumu nedeniyle itibar kaybeden yargıçlarımız, en azından halkımızın gözünde tekrar eski itibarlarına kavuşacaklardır.
Bugün için ülkemizde kamuda görev yapan meslek sınıfları içerisinde yargıçlarımız hiç de azımsanamayacak bir gelire sahiptir. Elbette “hakemlik” mekanizmasının içinde olanların yani adaleti tecelli ettirenlerin, ekonomik sıkıntı çekmemesi gerekir. Ancak, ülkemizde asgari ücretin bin TL bile olmadığını, emekli maaşlarının ortalama olarak bu rakamlarda seyrettiğini, ortalama memur maaşlarının 2 bin lira civarında olduğunu da hiç kimse unutmamalıdır.
Bugün itibariyle yargı mensubu sıfatıyla stajyer hakim ve stajyer savcı olarak ilk defa atananlar 4 bin TL ücretle işe başlamaktadır. 1. sınıf hakim ve savcılarımızın maaşları ise bu rakamın iki katına ulaşmaktadır.
Diğer yandan yargıçlarımız, bu zamma kendi mesai arkadaşları olan adliye çalışanları yararlanamadığı için de itiraz etmeli; daha doğru bir ifadeyle, kabul etmemelidir. Adalet hizmetlerinin eksiksiz bir şekilde yürütülebilmesi için yargıçlar kadar önemli hizmet veren, tabiri caizse işin mutfağında çalışan, adları yazı işleri müdürü, zabıt katibi, mübaşir, teknik eleman, uzman vb. olan 50 bini aşkın adalet çalışanını yok sayan bu anlayış nedeniyle “Hayır” demelidirler. 
2014 yılı için tüm memurlara malum konfederasyonun onayı ile seyyanen 123 TL zam yapılırken, bu zam miktarının memur maaşlarına oransal yansıması %5.2 oldu. 2014 yılı enflasyonu 8 ayda %6.2’ye çıktı, yıl sonu beklentisi ise % 9 - 10’lar mertebesindedir. Bu tablodan da anlaşılacağı gibi 2,5 milyonu aşkın memur kesesinden yiyecek ve borç batağında debelenecektir. Başka bir ifade ile enflasyon altında ezilecektir.  
İşte böyle adaletsiz bir ücret uygulaması nedeniyle de adalet dağıtmakla mükellef olan yargıçlar, kendileri için yapılması düşünülen zamma “Hayır” deme erdemliliğini göstermelidirler. Kendi onurları adına, hukuk adına en önemlisi de adalet adına…


21 Eylül 2014 Pazar 17:34
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
yanuhakırmızılıuzun