19 Ekim 2018 Cuma

UHAFACE

Yargıya yeni bir “darbe” hazırlığı!

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

Hükümet Yargıtay ve Danıştay Kanunlarını yeniden değiştirmek için harekete geçti. Tasarı Meclise sevk edildi. Tasarı kanunlaşırsa; Yargıtay ve Danıştay’daki tüm hakim ve savcıların görevi bitecek. Yani bu iki kurum “sıfırlanacak”

Bilindiği gibi bu hükümet Cumhuriyet tarihinde hiç yaşanmamış hukuksuzlukları hayata geçirmekte oldukça mahir ve beceriklidir. Başka bir ifade ile “şeytana pabucunu ters giydirir…”
Daha önce defalarca Bakanlıkları birleştirilen ve yeni Bakanlık ihdas ederken (Gençlik ve Spor Bakanlığı gibi) sıfırlamalar yapmışlardı. En çarpıcı sıfırlama ise Milli Eğitim Bakanlığında yapılmıştı. Müsteşar dışında kalan ve sayıları 87 bine ulaşan okul müdüründen şube müdürüne, İl/İlçe müdüründen daire başkanına ve müsteşar yardımcısına kadar herkesin ünvanı sıfırlanmıştı. Yani ellerinden alınmıştı. Mahkemeye gidip, başımızı ağrıtmasınlar diye de özlük haklarına dokunmamışlardı. Daha sonra da eğitimin içine ………. yaptılar. Kadrolaşacağız ve yandaşlarımızı koltuklara oturtacağız diyerek… Öğrencilerimize, daha doğru bir ifade ile geleceğimize en büyük ihaneti yapmışlardı. 14 yıllık iktidarlarında eğitim sistemini sık sık yaptıkları değişikliklerle yap-boz tahtasına çevirdiler.
Şimdi sıraya yargıyı koydular. Sıfırlama işinde oldukça tecrübeli! Olduklarından kamuyu sırayla sıfırlıyorlar. Aslında bu sıfırlamanın temel gayesi, millete daha iyi hizmet, daha hızlı karar alan, daha şeffaf yargı falan değil… Ancak, kamuoyuna bu yalanlarla çıkıp, böyle süslü kelimeler ve sözcüklerle savunma yapacaklar. Bilindiği gibi AKP, daha 2 yıl önce “HSYK” böyle bir düzenleme ile sıfırlamıştı.
Siyasi iktidar iş başına geldiği ilk yıllardan itibaren “yargı” ile ilgili eleştiriler yapmaya başlamış, daha da ileri giderek yargının “mezhepçi, sol bir fraksiyonun” elinde olduğunu en yetkili ağızlar dillendirmiş ve 2010 Anayasa değişikliği ile yargıya ilk ciddi operasyonu yapmıştı. Diğer yandan bugün ki iktidar da TBMM’den en çok yargı ile ilgili düzenleme yaparak, dünya rekoru kırmıştır. (155 kez)
Yolsuzluklarının altında kalan Başbakan ve avanesi kendilerine komplo kurulduğunu, bu komplonun da “hizmet hareketi” denilen cemaat tarafından organize edildiğini gerekçe göstererek, yargıda yeniden düzenleme yaptı. Başta HSYK olmak üzere Danıştay ve Yargıtay’ın yapısını değiştirdi. Kendisine biat eden bir kurum haline getirdi.
Hala hızını alamamış olsa gerek ki, bugün yargıya yeni operasyon yapmak için Meclise yasa tasarısı getirmiştir. Eğer tasarı bu haliyle yasalaşırsa Yargıtay’da daire sayısı 46’dan 24’e, Danıştay’da ise 17’den 10’a düşecek. Üye sayıları Yargıtay’da 516’dan 200’e, Danıştay’da ise 195’ten 90’a inecek.
Başkan, Başkanvekilleri, Cumhuriyet Başsavcıları ve Savcı vekilleri ile Daire Başkanı olarak görev yapanların dışındakilerin tamamının görevleri sonlandırılacak.
Siyasi iktidar istediklerini tekrar atayacak, istemedikleri de Adalet Bakanlı bünyesindeki mahkemelerde görevlendirilecektir. Bunun anlamı çoğu seçimle gelmiş üyelerin yargı kurumlarından tasfiyesidir.
Yargıyla bu kadar çok oynayan bir siyasi iktidar, aslında “ateşle” oynuyor. “Adalet mülkün temelidir” diye yazar, bizim mahkemelerimizde… “Yargı bağımsızlığı” bir ülkenin huzuru için olmazsa olmaz şarttır. Hukuk katledilirse, adalet yok olur. Adaletin olmadığı yerde ne kalkınma, ne insan hakları, ne de devlet olur…
Bugün yargımızın içinde huzur yoktur. Artık hakim ve savcılar siyasi görüşlerine göre sınıflandırılıyor. Adalete yapılan en büyük ihanettir bu, yazıktır bu ülkeye…
Hürriyet Gazetesi yazarı hukukçu Taha Akyol 15.05.2016 tarihli makalesinde;
“Hükümet tarafından Danıştay ve Yargıtay’ı yeniden düzenlemek için Meclise sevk edilen tasarı kesinlikle Anayasa’ya aykırıdır.
Hukuk devletinde bazı kanunlar Anayasaya aykırı ise iptal edilir. Bu normaldir.
Vahim olan, Anayasaya aykırılığı kesin olarak belli olan bir tasarıyı hazırlamaktır.
Anayasa Mahkemesi bunu iptal edinceye kadar “Üsküdar’ı geçmek” düşüncesiyle hareket etmektir.
Daha vahimi böyle bir yasanın yargıyı düzenlemek üzere hazırlanmasıdır.” Diyerek işin vahametini ortaya koyuyor.


16 Haziran 2016 Perşembe 14:21
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
yanuhakırmızılıuzun