16 Ekim 2018 Salı

Parke sistre cila

Yaşananlardan ders çıkarmak…

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

 Çevremizdeki ateş çemberi, ülkemizi de olumsuz etkilemeye devam ediyor. Sınırlarımız kevgire dönmüş, ülkemizin her yanına sığınmacılar dolmuş. Irak’ta ve Suriye’deki ateş ne yazık ki ülkemize de sıçramıştır.

Ortadoğu’nun enerji ve petrol kaynaklarına göz diken ABD ve diğer emperyalist devletler uzun yıllardır bu bölgeyi kan gölüne çevirmişlerdir. Sözde “dikta rejimler yıkılacak, diktatörler gidecek, özgürlük gelecekti”. Bu vaatlerle halklar ayaklandırıldı. Diktatörlükler bu ülkelerde yıkıldılar.
ABD girdiği Irak’ta uzun süre kaldı. Akıttığı kanı yeterli buldu ve kukla bir yapı oluşturarak çekildi. Ancak sular durulmadı. ABD’nin ektiği tohumlar bu ülkelerde yeşermeye başladı. Başta Irak olmak üzere, Suriye, Libya ve Mısır’da kan akmaya devam ediyor. 
Farklı dini ve etnik yapılar kaşındıkça kaşındı, birbirlerine düşman edildi. Bu ülkelerdeki çatışmalar etnik kavgaya dönüştürüldü. Yani, etnik iktidar kavgası…
Ve bugün ne yazık ki, “Irak kan gölünden kan deryasına” döndü. Sadece dünkü gazetelerde 700 kişinin katledildiği yazıyor…
Etnik ve dini ayrımcılığın körüklenmesi neticesinde Araplar, Kürtler, Türkmenler ve Yezidiler birbirlerine düşürüldüler. Yetmedi Sünni - Şii kavgası başlatıldı. 
Akan kan Müslüman kanı, akan kan kardeş kanı... Daha acısı birbirlerine katliam uyguluyorlar. Çoluk - çocuk, genç – yaşlı ve kadın demeden katlediyorlar, soykırım yapıyorlar. Bir yandan IŞİD diğer yandan Peşmerge acımasızca halkı katlediyorlar.
Irak örneği hepimize ders olmalıdır. Öncelikle ülkeyi yönetenlere… Ülkemizde 36 etnik grup var diyenler, tek bir millet algısını, çoklu etnik ayrımcılığı dillerinden düşürmeyenler, “bu ülkede şu da var, bu da var” diyerek etnik kimlikleri sıralayanlar, etnik ayrımcılığı körükleyenler, barış projeleri adı altında bölücü terör örgütüne taviz üstüne taviz verenler, siz ne yaptığınızın farkında mısınız? Burnunuzun dibindeki olaylardan da mı ibret almazsınız? Irak ve Suriye’deki gelişmeleri okumaktan da mı acizsiniz? Yoksa niyetiniz bozukta, biz mi fark edemiyoruz? Gittiğiniz yol, yol değil. Ülkeyi çıkmaz bir sokağa sürüklüyorsunuz.
Yüce Peygamberimiz buyuruyor, “Her kim gördüklerinden ibret almıyorsa, o kimse için körlük görmesinden daha iyidir.”
Yine Hz. Ali buyuruyor, “Dünya olaylarından ibret almayan kimseye öğüt ve nasihat fayda vermez.”
Bugün ülkemiz, etnik bir bölünmenin ve çatışmanın içine doğru sürükleniyor. Siyasi iktidarın bölücü terör örgütüne verdiği tavizler meyvelerini veriyor. Cumhuriyetin ilk yıllarında isyan başlatanların adları Diyarbakır’da caddelere yazılıyor. Şehirlerin, köylerin adları değiştiriliyor. Eşkıyaların ve katillerin heykelleri dikiliyor. İhanet almış başını gidiyor. Ellerine şehit kanı bulaşmış katiller, artık dağda değil, şehirlerde ellerini kollarını sallaya sallaya dolaşıyorlar. Şehir merkezlerinde PKK kolluk kuvvetleri oluşturuluyor. Kendilerince denetim yapıyorlar. Eli kanlı katiller Irak sınırında toplanıp, otobüslerle Irak’a savaşmaya gidiyorlar. Sınırlar kalkmış sanki... Katiller, şehirler arası yolları kesiyor, günlerce ve hatta aylarca yolları kapatıyorlar. PKK paçavraları şehirlerde, dağlarda katillerin mezarlarında, belediyelerin ambulanslarında ama hükümet seyrediyor, millet seyrediyor. Güneydoğu Anadolu’da devlet yok. Devletin boşluğunu eşkıya doldurmuş…
Bu çirkin tablo yoksa “Yeni Türkiye”nin bir yansıması mı olacaktır? 
“Yeni Türkiye”de eyaletler mi var? 
“Yeni Türkiye”de kan, gözyaşı ve sefalet mi olacak? 
Sözde özgürlük adına bunları mı yaşayacağız? Unutulmamalıdır ki, yaşanan olaylardan ders çıkartamayan yöneticiler, ülkelerini felakete götürürler.
Bu hususta Milli Şairimiz Akif şunları söylemiştir:
‘Tarih’i ‘tekerrür’ diye tarif ediyorlar;
Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?”


23 Ağustos 2014 Cumartesi 11:19
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
UHAFACEYENİKATIL