16 Ekim 2018 Salı

Parke sistre cila

Milli Şuur Bir Işıktır Yurdu Aydınlatır

Hanife Şahin

Hanife Şahin

E-Posta :

Ülkemiz genelinde yurdumuzun ne yazık ki aydınlanamadığı günleri yaşamanın acısı ile bu gün milli şuurun önemi hakkında yazmayı bir zaruret olarak görüyorum ve  gönül sızımı böyle ifade ederek, ŞEHİTLERİMİZE saygı, ailelerine  sabır diliyorum!..

Sağlıklı bir insan için “ciğerleri sağlam, kalp ve beyin de çok iyi çalışıyor” denilir ya; milletin de ordusu, dili, bağımsızlığı ve milli şuuru sağlamsa o ülke güçlüdür ve bağımsızdır demek mümkündür. Düşmanları böyle bir ülkeye saldırmaya cesaret edemez. Diğer tüm devletler de saygı duymaya mecbur kalır.


Buradan hareketle yeni yetişen nesillerimize, hem duyguya hem de düşünceye dayanan milli şuur ve ülküleri vermenin bir gereklilik olduğuna değinmek mümkündür. Bir milletin en önemli savunma hattı da ancak güçlü bir milli şuur tesis etmekle sağlanabilir. Çünkü milli şuuru yüksek olan milletlerin YAŞAMA VE YAŞATMA gayesinde ki en önemli hayat kaynağı ve silahı sinesinde mevcut olan milli hassasiyetler olacaktır. Ve “devlet ebed-müddet” parolasını canlı tutan o milli ruh asla yok olmaz. Milli şuuru yüksek fertlerin olduğu yerde RÜŞVET, İLTİMAS, ADAM KAYIRMA, YETİM HAKKI YEME neredeyse yoktur. Böyle bir iklimde millete mal olmuş tarihi şahsiyetler ve yaşanan büyük tarihsel olaylar canlı tutulur. Bunlar milletleşme sürecinin dinamikleri olarak korunur.

Devlet kadrolarında ve çalışma hayatında; milli kimliğini ve dilini küçümseyenler, din tacirliği yaparak uhrevi hayatımızı tahrip edenler, yolsuzluğa yeltenenler, kendi hayal ve menfaatlerine ulaşmak için son derece bireyci davranıp kanunsuz işler yapmaya dahi tenezzül edebilenler milli şuurun güçlü olduğu idealist bir toplumda son derece istisnai olacaktır. Bu tespit bir ülkenin gelişmesi adına göz ardı edilmemesi gereken bir husustur. Zira mili şuur olmadan nesiller yetiştikçe yukarıda bahsedilen kategoriler dâhilindeki bireyler çoğalarak önemli mevkilere gelebilir ve ülke insanı kederli günler yaşayabilir. Milli şuuru eksik olan kadroların milleti oluşturan unsurlar arasında sevgi-saygı, birlikte yaşama ülküsü geliştirmeleri neredeyse imkânsızdır. Bu gibiler çözüm üreten, hayat standartlarını yükseltmeyi amaçlayan, demokrasiyi hedefleyen değil; iktidarı koruma ve sürdürme amaçlı siyaseti sloganlara ve oy devşirme çabasına endeksleyen bir siyaset anlayışının yerleşmesine de yol açabilirler. Bu da siyasi yozlaşmadır. Tüm bunlardan hareketle günümüzde güzel Türkiye’mizin şehit kanlarına ve anaların gözyaşına boğulmasının önemli bir sebebi olarak da milletimizdeki milli şuur noksanlığı gösterilebilir. Üzülerek görmekteyim ki bu noksanlık son yıllarda giderek artmaktadır. Milli şuurun ana kaynağı olan milliyetçiliğin, devletin en yetkili makamları tarafından bölücülükle eş değer görüldüğü AYAKLAR ALTINA ALINABİLDİĞİ bir ortamda buna pek de şaşırmamak gerek.

Milli şuur kazandıracak o kadar çok hazinemiz olduğu halde onlardan faydalanmak için iyi bir eğitim politikası şarttır. Bu konuda yaşanmış bir anekdotu dillendirmek faydalı olabilir.  Rahmetli devlet adamı Turgut ÖZAL’ın milli eğitim bakanı olan Sayın Vehbi DİNÇERLER zamanında, ülkemizle Japonya arasında yapılacak eğitim-iş birliği kapsamında yapılan araştırma sonuçlarının açıklanması sırasında Türk ve Japon tarafları arasında şöyle bir söyleşi geçmiştir. Misafir heyet; “SİZİN GENÇLERİNİZDE MİLLİ ŞUUR YOK, BU EKSİKLİKTEN DOLAYI YAPILAN ÇALIŞMALAR İSTENİLEN NETİCEYİ VERMİYOR !..” Beklenmedik bir sonuçla karşılaşan bakanlık yetkilileri “Bizim çocukların damarlarında ki asıl kan milli duygunun kaynağıdır” derler. Ama sormadan da edemezler: ”Siz milli duyguların gelişmesi için neler yapıyorsunuz? Biz neler yapmalıyız?” JAPONLAR ŞU CEVABI VERİR: “Biz çocuklarımız ilköğretim çağına geldiklerinde onları HİROŞİMA’YA, NAGAZAKİ’YE götürüyor ardından da en son teknolojimizle imal ettiğimiz bilgisayarlar ve hızlı trenlerimizle tanıştırıyoruz. Böylelikle atalarının neler yaptığını neler yaşadığını görüyorlar. Onlara hala ot bile bitmeyen  o toprakları gezdiriyoruz..Eğer derslerinize iyi çalışmazsanız işte bu hale düşersiniz diyoruz.” Bizimkiler bizim bu şekilde bombalanmış yerlerimiz olmadığını söyleyince; Japonlar; “ sizin Çanakkale bizimkinden daha da etkili..çünkü bizim insanlarımız uykuda can verdi. Sizinkiler sevdiklerini bırakarak, öleceklerini bile bile savaşmaya geldiler. SİZİN MİLLİ ŞUUR OLUŞTURMANIZ BİZİMKİNDEN DAHA KOLAY VE ETKİLİ..” diye cevap verirler.


 HALBU Kİ; bizim gezdirilecek o kadar çok alanlarımız, kurgulayacağımız yazacağımız yaşanmışlarımız var ki hiçbir milletin folklorunda  olmayan  ağıtlarımız var ki.. ama tarih bilincini vermiyoruz..veremiyoruz. Milli şuurun gelişmesi için heyecan verecek eğitim sistemimiz olamıyor.Kendi değerlerimizi kendi çocuklarımıza anlatma konusunda ne kadar ihmalkar olduğumuz Japon öğretmenlerin vasıtasıyla bir daha ortaya çıkmış bulunmakta!...

   

 BİZ TÜRK MİLLİYETÇİLERİ; milli şuuru olmayan milletlerin yıkılmaya mahkûm olduklarını bilerek yaşama ifademiz OLAN MİLLİ ŞUUR VE ÜLKÜLERİMİZİ her zaman ve her durumda korumaya, geliştirmeye kendimizi adamış insanlar olarak; geçmişimizle gurur duyuyor milliyetçilik ruhuna ölesiye sahip olacağımızı dosta düşmana bir kez daha ilan ediyoruz.

    Son olarak ŞEHİTLERİMİZİ  ve TARİHİ KAHRAMANLARIMIZI  SAYGI ve RAHMETLE ANIYORUM..Yüce ALLAH yar ve yardımcımız olsun…


16 Eylül 2015 Çarşamba 05:19
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
yanuhakırmızılıuzun