20 Ekim 2018 Cumartesi

UHAFACE

Anadolu Ajansı mı, Çin Pravdası mı?

Ramazan Durmuş

Ramazan Durmuş

E-Posta : rdurmus44@hotmail.com

Aklıselimle yıllardır haber okuyup başlıklar ve spotlarla okura duyuran biri olarak Anadolu Ajansı’nın Doğu Türkistan’da yıllardır yaşanan mezalimi bir çırpıda yok sayışına bir göz atalım.
Hemen dikkat buyurun; Doğu Türkistan değil Uygur... Dil, resmi Çin Pravdası dili!
“Camilerde rahatça ibadet ediliyor” ve “Oruç tutulabiliyor” diye dünyaya haber servisi yapan devlet kurumumuz!
Gözlemler Urumçi ve Kaşgar'danmış... Ne ilginç haber ki; Doğu Türkistan’da süregelen yoğun güvenlik önlemleri günlük yaşamın bir parçası imiş! Çin Pravdası böyle buyuruyor!
Devam ediyorlar; halk da oruç yasağına ilişkin sorulara açık cevaptan kaçınıyormuş...
Yine haber devam ediyor; Urumçi başta olmak üzere Uygur bölgelerinde yani Doğu Türkistan’da Çin’in devasa geri kalan coğrafyasından farklı olarak yoğun güvenlik önlemleri hakim olduğunu belirten de AA...
Çin Pravdası, yasakların terörle mücadele pardon Doğu Türkistan Türkü ile mücadele için olduğunu buyuruyor.
Ha merkezi yerleşim yerlerinde çeşitli binalara ve kalabalık mekanlara yerel yönetimce asılan afişler, Çin yönetiminin getirdiği bazı dini kısıtlamalara dikkati çekiyor. Afişlerde, okulda öğrenimini sürdüren öğrenci ve reşit olmayanlara namaz kılmak, oruç tutmak ya da Kur'an-ı Kerim okumayı öğrenme yönünde telkinler yapılmasının yasak olduğu duyuruluyor.
Şaşırmayın şaşırmayın; düğün ve cenaze gibi törenlerde ne demekse “dini tebliğ” yapmanın da yasak olduğu hatırlatılıyormuş afişlerde... İşin özetini söyleyeyim mi; Doğu Türkistanlı soydaşlarımız evlenirken çileli, ölürken çileli... Ama Çin Pravdası yine de namaz ve oruç diyor! Doğu Türkistanlı kardeşlerim zalim çin’in korkusundan fotoğraf çekilmesine şiddetle karşı çıkıyorlar ama sözüm ona özgürler!
Ne ilginç değil mi bu haberle AKP Türkiye’sinin Anadolu Ajansı gibi bir kurumu Çin propagandasına alet ediliyor. Doğrusu yılların tecrübeli isimlerinin Çin propagandasına alet olmaları çok düşündürücü...
Oysa herkes biliyor ki Çin'de Pekin güdümünde bir dini anlayışını sürdürenler var, bir de bağımsızlık ateşi ile yanıp tutuşan Türkoğlu Türkler...
Ama devletin kurumu, Yüce Atatürk'ün kuruluşuna imza attığı AA, durduk yere Çin Pravdalığına soyunduruluyor. Ne diyelim; koca kurumu bu hale düşürenler utansın!
Bir kere şunu iyi bilelim; Çin'de 100 milyon Müslüman yaşıyor ve bunun çoğunluğu Uygur Türk’ü...
Çin’e resmi ziyaret için giden devlet efradının da Çin’lilerin istedikleri yerlere gidip gördüklerini bugüne kadar gidiyp de dönen çok insan anlattı. Ama koca Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi haber ajansı, o kardeşlerimizin yıllardır acı çektiğini inkar ediyor adeta. Oysa oradaki acıları tüm dünya biliyor. AA kimin ajansı Çin’in galiba diyenler haklı...
Sonra adama sormazlar mı? Doğu Türkistan sadece Urumçi'den mi ibaret? Hoten, Kaşgar, Aksu ve Yarkent buralardan ne haber?
Urumçi’deki asimilasyon inanılmaz boyutlarda ve bunu sağır sultan biliyor da siz mi bilmiyorsunuz?
İnsanlar konuşmayacak. reşit olmayanlara dini öğretmek yasak, çalışanlara, öğrencilere, 18 yaşından küçük olanlara ibadet yasak ama Çin’de ibadet özgür; hadi oradan!

Ne ilginç değil mi; bir günde iki ayrı haber...
Biri Yüce Atatürk’ün emriyle kurulup Türk’ün sesini(!) duyurmakla görevlendiren Anadolu Ajansı’ndan... Diğeri de İstanbul Medyasının öncü gazetelerinden Hürriyet’ten...
ABD’de bulunan Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabia Kadir, Hürriyet’ten Muammer Elveren’e yaptığı açıklamalarda feryat ediyor.
Çin’in inkar politikasına Anadolu Ajansı gibi bir kurumun da alet edilmesine Rabia Kadir Hanımefendi ne der bilemiyorum ama bir kere daha ifade edelim ki;Çin, Türk’ün katilidir!
Anadolu Ajansı bana maval anlatma!
5 Temmuz 2009’da, Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de Çin’in Uygur Türklerine karşı uyguladığı etnik soykırım temelli katliamların yaraları daha iyileşmemişken, baskılar artarak devam ediyorken Çin’in ‘etnik sorun’ yok demesi ve buna da resmi bir kurumumuzun alet edilmesi yüreklerimizi dağlıyor.
Çin’de doğru olan şudur; Uygur Türklerine yönelik katliamlar ve yargısız infazlar devam etmektedir. Doğu Türkistan’daki cami minberlerinde Çin bayrağı asılıdır.
Bugün bir Uygur’un kendi örf ve âdetlerine, dinine ve kültürüne uygun giyinmesi mümkün değil. Çünkü onun böyle giyinmesi onun Çin hükümeti nezdinde bir şüpheli ya da suçlu sayılmasına neden oluyor. Bu mu özgürlük?
Doğu Türkistan’da Çin’in Uygur Türklerine yönelik baskıları akıl almaz boyutlardadır ve bunu hiç kimse ama hiç kimse inkar edemez.
AA’nın bu yaptığı ayıbı merak eden okurlarım http://www.aa.com.tr/tr/rss/552215--aa-ekibinin-uygur-bolgesinden-ramazan-izlenimleri linkinden takip edebilirler.
Bu Cuma gününde Yüce Rabbim, Türk milletine uyanış nasip etsin dileklerimle yazımı noktalıyorum.09 Temmuz 2015 Perşembe 01:43
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
UHAFACEYENİKATIL