21 Ekim 2018 Pazar

Parke sistre cila

Boğaziçi’nin “Ekümenik” rezaleti

Ramazan Durmuş

Ramazan Durmuş

E-Posta : rdurmus44@hotmail.com

Lozan’da susturulanlar öttürülüyor!

Ekranlarda “Lozan” gerçekleri ile ilgili programda en dikkat çekici bölüm şüphesiz, ecdanın iyiniyetini istismar eden Rum Patrikhanesi’nin susturulmasıdır. Başına buyruk derebeylikler gibi hareket eden o günlerin azınlıklarının yeniden homurdandığı dönemde ilginç şeyler olmaya devam ediyor.

Türkiye’nin resmi devlet politikası Patriğin “Ekümenik” sıfatını tanımıyor. Bu durum da Lozan Antlaşması ile sağlandı ki daha geçen hafta Taha Akyol Bey, bunu detayları ile ekrana getirdi.

Osmanlı’nın kendi kendisini yönetmeye muktedirliğini kaybettiği yıllarda horozlanan azınlıkların ecdada neler yaptığı herkesin malumu... onlar uluslararası ağababalarının emriyle adeta ‘Besle kargayı oysun gözünü’ misali Osmanlı’ya yaptığını bırakmamışlardı.

Lozan’ı içlerine sindiremeyenlerin o günden bugüne Türkiye Cumhuriyeti’ne kini de katlanarak arttı.

Fener Rum Patrikhanesi’nin ve ağababalarının ağlayıp durduğu “Ekümenik” sıfatını Türkiye  tanımamaya devam ediyor. Devletin bekası için de bu gerekli... Ama gelin görün ki, bu önemli olay Türkiye Cumhuriyeti’nin bir üniversitesi tarafından deliniyor. Bu bir skandaldır ve mutlaka ama mutlaka önüne geçilmelidir.

Boğaziçi Üniversitesi, “Fahri Doktora” kılıfı altında Lozan Anlaşması’nın şartları deliyor ve buna kimse ses çıkaramıyor. Vallahi pes!

Malumunuz Patrik Bartholomeos, “Ekümenik” ünvanı için yanıp tutuşuyor. Bunun için de yapmadığı Bizans oyunu kalmadı... Aslında AKP iktidarı eliyle kavuşmayı beklediği bu ünvanı galiba buzdolabında ki yeniden ısınma turları başlatıldı.

Şimdi Boğaziçi Üniversitesi, Fener Rum Patriği Bartholomeos’a 19 Aralık 2013 Perşembe günü düzenlenecek törenle fahri doktora(!) unvanı verecek.

Bu ödüle neden layık görüldü o yönü beni hiç ilgilendirmiyor. Beni ve elbetteki Türkiye Cumhuriyeti’ni ilgilendiren tek tarafı her yönü ile Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Öğrenim Kurumu’na bağlı Boğaziçi Üniversitesi’nin gönderdiği davetiyedeki rezillik ilgilendiriyor. Koca devlet “Ekümenik” unvanı için hayır diyecek bu devletin üniversitesi törenle ilgili davetiyesinde Patrik Bartholomeos Efendi için “Ekümenik Patrik” unvanı kullanacak. Bu davetiyeye imza atanlar Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ruhuna ve bu toprakları vatanlaştıranlara ihanet içindedir. Böyle biline...

Boğaziçi Üniversitesi ve onu yöneten Rektör Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, “Ekümenik Patrik Bartholomeos I için düzenlenen fahri doktora unvanı takdim törenine katılımızı saygılarımla rica ederim” ifadesinin kullanıldığı davetiyeyi geri çekmelidir.

Biliyoruz ki sayın rektör, uluslar arası üne sahip bir bilim adamıdır. Yurt dışında önemli görevlerde de bulunmuştur. Temennimiz sayın Hocamızın bir “Ekümenik” oyununa getirilmemesidir! Endüstri mühendisliğinde şöhret sahibi olmak çok güzel ama bir yöneten olarak şöhrete ulaşmak kolay olmuyor. Bu davetiye rezaleti bunu açıkça gösteriyor.

Unutulmasın ki Lozan’da Rum Patrikhanesi’nin evrenselleşmesinin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin başına bir “Vatikan” olmasının önüne geçilmiştir. Ankara’nın tanımadığı bir unvanı bir üniversite eliyle de kimse bu millete kabul ettiremez. Patrik Bartholomeos’u “Ekümenik” olarak ilan etmek kimsenin haddi olamaz.

Öyleyse 19 Aralık’a gelmeden bu rezilliği başta Cumhurbaşkanlığı makamı olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yönetenlerin acil önlemesini bekliyorum..

Evet, Lozan’da susturulanlar asla öttürülmemelidir!

 12 Aralık 2013 Perşembe 12:03
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
UHAFACEYENİKATIL