21 Ekim 2018 Pazar

UHAFACE

“Büyük Polat Tanıtım Projesi...”

Ramazan Durmuş

Ramazan Durmuş

E-Posta : rdurmus44@hotmail.com

Milliyetperver olmak için önce kendini, aileni, yaşadığın yeri ve elbetteki yaşadığın vatan toprağını seveceksin. Bu önemli merhalelerde örnek görev adamı olacaksın.
Unutmayalım ki, millet olmadan milletlerarası olmak mümkün değildir. Bu sebeple de memleket sevdalıları her zaman başımın tacıdır. Bendeniz de uzun bir dönemdir sosyal ve yazı dünyası anlamında doğduğum topraklar için bir şeyler yapma gayreti içinde oldum, olmaya da devam ediyorum.
Öylesine bir yol alındı ki, geçmişte “Polat”ı aradığımızda karşımızda çıkan iki şey; Polat Alemdar ile Adnan Polat idi. Oysa Polat, Türkiye’mizde boydan boya yayılmış önemli yerleşim merkezlerinin ortak adıdır ki, yaptığım araştırmalar Polat kelimesinden türeyen 38 yerleşim yerini karşıma çıkardı.
Bu anlamda bugün “Bir Sevdadır Polat” diyerek yola çıkan ve önemli araştırmalara imza atan Ege Üniversitesi MYO Uçak Teknolojileri Programı Öğretim Görevlisi, Araştırmacı-Yazar-Redaktör Fikri Bulanık Bey’den ve projesinden söz edeceğim.
Fikri Bulanık Bey, elindeki kıt imkanlarla öyle bir sefere çıktı ki, Allahım ondan razı olsun... Sevdalısı olduğu beldesi Polat, büyükşehir sevdasının kurbanı olsa da zenginliklerini kayıt altına alma adına önemli icraatlara imza attı... Bu yazımda Fikri Bulanık Bey’in açıklamalarını dikkatlerinize sunmak istiyorum.
Söz Fikri Bulanık Bey’in:
“-Yaklaşık beş yıl önce başlattığım adını da acizane ‘Büyük Polat Projem’ koyduğum paket programın saha çalışmaları bakımından sonuna gelmiş bulunmaktayım. Burada asıl ve en önemli amacımın ‘Polat kasabamıza ait tarihi, coğrafi ve kültürel zenginlikleri kayıt altına almak’ olduğunu belirtmeliyim.
Gerek kasabamızda halen yaşamakta veya göç ederek uzun zamandır yurdun diğer köşeleri ve yurtdışında bulunmakta olan Polat sevdalılarının özlemlerini bir nebze olsun dindirecek ve bana göre daha da önemlisi yöremizde çok daha etkin olması gereken ama bahse konu başlıklar altında beklenen katkıları tam manasıyla sağlayamamış olan seçilmişler ve mülki amirlerin yapamadıklarını tamamlayabilmektir hedefim.
Nasıl mı?...
Bir ‘Polat Tanıtım Belgeseli’ ve ‘Polat Tanıtım Kitabı’nı literatüre sokarak, Kültür Bakanlığı onaylı lisans, ısbn ve bandrole sahip doküman ve enstrümanlarını tüm ülkemiz ve yurt dışındaki kütüphaneler ve turizm bağlantılı noktalara resmi kanallardan ulaştırmaktır.
 Kendimce araştırdıklarım ve yazdıklarımı resim, fotoğraf, video türü materyallerle destekleyerek kitap ve dvd kaydı olarak hayata geçirmeye çalışmaktayım.
Bu aşamada da tanıtım için gereken görüntü, yeterli bilgi ve altyapı için lazım olan ne varsa tarafımdan tedarik edilmiştir. Saha çalışmalarından kasıt, yöre ve çevresinde görsel anlamda hemen her mevsim ve iş zamanlarına ait yeterince çekim, röportaj, söyleşi, sohbet yöntemleriyle kullanabileceğimiz verileri toplamaktır. İşte bu yaz çekimlerimiz itibariyle sonuna geldi dediğimiz de tam olarak budur.
Daha önce bir ön çalışma olarak örneğini yapıp Polat Belediye Başkanına hediye ettiğimiz ‘Polat Resim Albümü’nden aldığımız övgü ve takdirler de bu paket projenin neler ortaya koyabileceğinin de bir işaretiydi bana kalırsa.
Bugünden sonra önümüzdeki altı ay için hedefim ise son aşama olan, yazım, kurgu, montaj, müzik ve seslendirme gibi en önemli atölye, stüdyo ve geri plan çalışmalarımıza ağırlık vererek büyük zorluklar ve fedakarlıklarla temin edilmiş eldeki ham materyalleri birer kültür yayını haline en kısa zamanda dönüştürerek onay aşamasına getirmektir. 
Bu aşamayı müteakip hayata geçirmiş olacağımız çalışma da öncelikle sırasıyla, ‘Polat Tanıtım Kitabı’, ‘Polat Belgeseli’, ‘Polat Türküleri’, ‘Polat Yöresel Yemekleri’, ‘Polat Albümü’, ilaveten yapacağım yeni çalışmalarım olarak da ‘Polat Hikayeleri’, ‘Polat Antolojisi’, ‘Polat Mağarası’, ‘Polat Yaylaları ve Yaşantısı’, ‘Mustafa Polat ile Ahmet Kurukafa'nın Köy Enstitüleri ve Polat Anıları Kitabı’, ‘Hasan Hulki Erdoğan Albümü’ olmak üzere çalıştıkça, araştırdıkça ve öğrendikçe konu başlıkları artarak katlanan bu önemli ve bana göre büyük kültürel çalışmaya nefesimiz var olduğunca devam edebilmektir.”
Fikri Bulanık Bey, bugüne kadar ‘Büyük Polat Projesi’ için ‘Bir Sevdadır Polat’ sloganı ile başlatmış olduğu öncelikli sosyal medya destekli profil ve sayfalarında geri plan görselleri ile paylaşımlarda bulunduğu özendirici ve bilgilendirici sunumlarının yanı sıra; kendisine manie destekte bulunanlara teşekkürü de ihmal etmiyor. Bir Polat sevdalısı olarak biz onunla gurur duyuyoruz. O ki, yaptığı bu hizmetle millet sevdasının belde sevdası ile başladığını en güzel şekilde ispatlıyor. Daha önemli projelerde kendisine başarı dileklerimi iletiyorum; yolu açık olsun Fikri Bulanık Bey’in...
Ve, memleket ziyareti yani sıla-i rahim konusunda Yüce Peygamberimizin bir sözü ile yazımı noktalıyorum:
“- Bir su içmekle de olsa sıla-i rahimde bulun. Sıla-i Rahim için, bir yıl sürse bile yol yürü.”


03 Eylül 2013 Salı 22:33
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • TEŞEKKÜRLER....

    Misafir 03 Eylül 2013 23:56 DESTEK VE YÜREKLENDİRMENİZ İÇİN BENDE SİZE TEŞEKKÜR EDERİM SEVGİLİ RAMAZAN DURMUŞ....BİR POLAT SEVDALISI OLARAK SİZİN DE EMEKLERİNİZ AZ DEĞİLDİR....SEVGİ VE SAYGILARIMLA....

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
yanuhakırmızılıuzun