21 Ekim 2018 Pazar

UHAFACE

İmrahor... Eymir... Tehlikeli oyun!

Ramazan Durmuş

Ramazan Durmuş

E-Posta : rdurmus44@hotmail.com

Ankara’ya açılalım bu yazımızda...

Hani birilerinin ‘Avrupa’nın başkenti yaptık’ dedikleri Atatürk’ün bozkırdan başkente dönüştürdüğü mucize kente...
Seçimden seçime değişen başkanlar yerine uzun dönemdir tek adamın yönettiği Ankara’da neler oluyor bir bakalım!
Çılgın (!) projelerin son ürünü malumunuz olduğu üzere ‘kaçak saray’ ve hemen komşucuğu yeşilin tarumar edildiği ‘tema park...’  
Şimdi de Eymir ve İmrahor üzerinde kara bulutlar dolaşıyor. İşte bu kara bulutları dağıtma adına Milliyetçi Hareket Partisi’nin Ankara İl Başkanı Fatih Çetinkaya bey, adım adım gezdiği bölgedeki izlenimlerini aktarıyor aşağıdaki satırlarda...
Malumunuz üzere bu açıklamaları yandaş medyada ve kalemşörlerinin elinde göremeyeceğiniz için Milliyetçi Hareket’in yürekli sesi Ülkücü Haber aracılığıyla sizlere aktaralım.
Gerçek o ki kural tanımamazlık içinde İmrahor Vadisi projesinde tehlikeli oyunlar oynanıyor. Hava koridoru ve yeşil katledilirken bölge betonlaşmaya açılıyor. Bölgede devlet kurumlarının taşkın tehlikesi uyarıları bile ne acıdır ki, dikkate alınmıyor.
Çok ilginç olan bir gerçek de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek Bey’in, projeyle ilgili olarak 2009 verdiği sözlerin bir tarafa bırakılması... 
Özellikle Ankara Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün marifetiyle sit statüsünün birinci dereceden ikinci dereceye çevrildiği Eymir Gölbaşı Özel Çevre Koruma Alanı içerisinde yer alacak alana diplomatik özel turizm toplu yapısı ruhsatı verilmesi için yapılan hazırlıklar da çok düşündürücü.
Fatih Çetinkaya Bey’in izlenimleriyle işte İmrahor ve Eymir gerçekleri:
“- İmrahor Vadisi kentsel dönüşüm ve gelişim alanı projesinde gelinen son durum gerçekten ibretliktir. Hazırlanan projede yeşil alan ağırlıklı çok az nüfus yoğunluğu öngörülürken, iptal edilen imar planının ardından yapılan yeni planlarda betonlaşmaya ağırlık verildiği dikkat çekmektedir.
Onaylanan 1/5000 ölçekli İmrahor Vadisi Rekreasyon Alanı projesi nazım imar planı kapsamında bulunmaktadır. Plan teklifine konu olan ‘ticari rekreasyon alanı ve botanik bahçesi, piknik, fuar, festival ve gezinti alanları, suni göl, kentsel ve bölgesel spor alanları, orman ve ağaçlandırılacak alanlara’ isabet etmektedir. 
Planlama alanı ile ilgili olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in 2009 yılında seçim vaadi vardır. Gökçek, proje olarak İmrahor Vadisinin tamamının rekreasyon alanı olacağını belirtmiştir. 
Bir devlet kurumu olan DSİ’nin Etüd ve Plan Dairesi Başkanlığı, 24.10.2007 gün ve 11542 sayılı yazısında özetle ‘Abaz, Asmalı, dut, Çaylak, Sazlık yani İmrahor, Alıçin ve Kışlak Deresine ilişkin olarak taşkın riskini önleyici tedbirlere yönelik ıslah tesislerinin inşa edilmeden taşkın sahalarının imara açılmaması yönünde görüş vermiştir. Bu görüş, 19.04.2012’deki yazıda da tekrarlanmıştır. 
Bir devlet kurumu olan DSİ ısrarla bu bölgenin iskan alanları olarak planlanmayıp rekreasyon ve yeşil alan olarak planlanması ve taşkın kotu altındaki iskana izin verilmemesi gerektiği uyarısında bulunmuştur. 
Aynı kurum 26.09.2013 gün, 573903 sayılı son yazısında da gerekli taşkın tesislerinin yapılmasında ısrar etmiş bulunmaktadır.
Planın revize edilmesinin ardından bu sözüm ona yeşil alanda 32.000’in üzerinde konut yapılabileceği ve yaklaşık 100.000 kişinin yaşayabileceği noktasına gelinmiştir. İlerleyen zamanlarda parsellerin birleştirilerek daha fazla konut yapılmasına da uygun bir plan önümüzdedir. 
Gelişmeler dikkate alındığında Eymir’den başlayarak İmrahor Vadisi bütününde ticari rekreasyon alanı, botanik bahçesi, piknik, fuar, festival ve gezinti alanları, suni göl, tali ticaret merkezleri, kentsel ve bölgesel büyük spor alanları. Orman ve ağaçlandırılacak olan olarak düşünülen proje, Melih Başkanın 2009 yılı seçim vaatlerinde de bu şekilde düşünüldüğü halde kabul edilen plan ile ciddi derecede konuta açılmakta; üstüne üstlük taşkın tehlikesi uyarıları dikkate alınmayarak insanların hayatı da hiçe sayılmaktadır.
Bu arada Eymir’de de bir şehircilik ve çevre ayıbı yaşatılıyor. Ne hazindir ki. Ankara Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün sit statüsünün birinci dereceden ikinci dereceye çevrildiği Eymir Gölbaşı Özel Çevre Koruma Alanı içerisinde yer alacak alana ‘diplomatik özel turizm toplu yapısı’ ruhsatı verileceği iddiaları da düşündürücüdür. Bu hareket, çevre ve şehircilik açısından da büyük bir ayıptır.”


17 Kasım 2014 Pazartesi 11:40
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
UHAFACEYENİKATIL