22 Ekim 2018 Pazartesi

Parke sistre cila

Osmanlıcada samimiyet testi

Ramazan Durmuş

Ramazan Durmuş

E-Posta : rdurmus44@hotmail.com

İktidar sarhoşları açıklamaları ile ya aldatıldık naraları atıyorlar ya da değerlerli yerden yere vurmak adına ellerinden geleni yapıyorlar...
Tıpkı Türkçe’nin felsefe dili olmayacağı açıklamaları gibi... Bir gecede silinen Osmanlıca açıklamaları gibi...
Türkiye Kamu-Sen Genel Teşkilatlandırma Genel Sekreteri ve Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş Bey, ilginç bir araştırmayla bu samimiyetsiz demeçlere tokat gibi bir cevap verdi.
Meğer iktidarda ahkâm kesenler, arşivlerdeki onca kültür hazinesini umursamıyorlarmış ya!
Nerden bir çıktı bu yargı; buyurun birlikte dikkat kesilelim Fahrettin Bey’in yaptığı araştırmaya...
Osmanlı mirasına sahip çıkmak konusunda oldukça iddialı açıklamalarda bulunan iktidar sahipleri ve özellikle Cumhurbaşkanının bu hususta samimiyet testinde sınıfta kaldıkları 8 yıldır beklettikleri “Milli Arşiv Kanunu” ile ortalık yerde duruyor.
2006 yılında TBMM’ye gönderilen Milli Arşiv Kanunu, 2007 yılı içinde ilgili ihtisas komisyonlarında görüşülmesine rağmen TBMM Genel Kurulu’nda görüşülemeyerek kadük kalıyor.
Peki, Milli Arşiv kanunu neden gerekiyor? Ona da Fahrettin Bey cevap veriyor:
Bu kanunun çıkmaması ne yazık ki, tarihi onca belgenin yok olmasına yol açılıyor. Yani aklı evveller Osmanlıca öğreteceğine önce o Osmanlı belgelerinin kamu kurumlarında çürümeye terk edilmesine bir çözüm bulmak gerektiğini öngöremiyorlar!
Malumunuz; Osmanlı arşivi, 100 milyon belge ve yüz binlerce defter ile Osmanlıca kaynakların büyük bir kısmını bünyesinde barındıran tarihi bir arşiv. Bu kaynaklar, matbaa yaygın olmadığı için el yazısının rika, divani, siyakat, nesih, talik, kufi ve celi gibi okunması kitap harflerine göre oldukça zor yazı çeşitleri ile kaleme alınmış durumda.
Peki Milli Arşiv Kanunu’nun kadük olmasının sonuçları ne oldu? Onu da şöyle ifade ediyor Fahrettin Yokuş bey:
“...Bu kanunun çıkmasıyla birlikte başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere, İçişleri Bakanlığı ve pek çok kamu kurumunun arşivi, Devlet Arşivlerine devredilecek ve bu kurumların belgeleri de kamuya açık hale gelecekti. Bu konuda yerli ve yabancı araştırmacıların haklı eleştirileri de ortadan kalkmış olacaktı.
Tüm kamu kurumlarının arşivleri çağın teknolojik sistemine uygun hale getirilecek, muhafazaları sağlanacak ve Devlet Arşivlerinin uzmanları tarafından denetlenebilecekti.
Kamu kurumlarında kurumsal belgelerin korunması, saklanması, ayıklanması, imha listelerinin hazırlanması, saklanmasına gerek görülmeyen belgelerin imhası, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonu ve denetimi yolu ile gerçekleştirilebilecekti.
Bu kanunun kapsamı dışında kalan gerçek ve tüzel kişilerin Devlete ait arşiv belgelerini bulunduramayacakları, bu tür belgeleri satın alamayacakları, satamayacakları ve de ticari amaçla çoğaltamayacakları açıkça kanun hükmüne bağlanmış olacaktı.
Bu kanun yürürlüğe girmiş olsaydı; kamu kurumlarında çürümeye terk edilmiş olan on binlerce yazılı belge kurtarılarak ve ülkemize kazandırılmış olacaktı.
Bu kanun yürürlüğe girmiş olsaydı; büyük bölümü Osmanlıca ve yabancı dil eğitimi almış, yıllardır arşivlerde özveri ile hizmet sunan, bir düzenlemeyle “araştırmacı” yapılan, bu nedenle de aylık 800 TL’ye varan kayba uğrayan çalışanlar, hizmet sürelerine göre “arşiv uzman yardımcısı” ya da “arşiv uzmanı” yapılarak, ekonomik kayıpları önlenecek ve hak ettikleri statüyü elde edeceklerdi.”
Fahrettin Yokuş Beyin, ifadesi ile TBMM’den günü birlik”, hatta 6 saat içerisinde yasa tasarılarını Meclis’e sevk edip kanunlaştırarak, süre rekorları kıran AKP iktidarının 8 yılda “Milli Arşiv Yasasını” kanunlaştıramamasının hiçbir mazereti yok! “Osmanlı’nın mirasına sahip çıkıyoruz” sözü ile “Osmanlıca eğitim yapmalıyız” ifadeleri de bu sorumsuzluk karşısında havada kalıyor
Tarihi belge çürütenlerin de böylece Osmanlı aşığı görünüp ense yapan AKP iktidarları olduğunu cümle alem öğrenmiş bulunuyor. Nasılsınız ey ahali?


27 Aralık 2014 Cumartesi 23:13
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
yanuhakırmızılıuzun