20 Ekim 2018 Cumartesi

UHAFACE

Rant uğruna tarih katliamı…

Ramazan Durmuş

Ramazan Durmuş

E-Posta : rdurmus44@hotmail.com

Yeni nesil büfeler...
Bir o yana bir bu yana...
Ankara’da çirkin görüntüler oluşturmaya devam ediyor...
Eski büfeleri aratır halde, nasıl yeni nesilse...
Neyse bırakalım büfe muhabbetini de rant uğruna tarih katliamını aktaralım...
Türkiye’nin simge Atatürk anıtlarından biri Ankara’da Ulus Meydanında...
Gel gör ki; bu anıtın etrafında tarihe ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusuna saygısızlığın daniskası yaşanıyor.
Kaldırım işgal eden devasa yeni nesil büfeler bu bölgeye de yerleştirildi.
Elbette tepkiler çığ gibi...
Basında yer alan bilgilere göre Melih Başkan’ın bu görüntüye gönlü razı olmamış ve büfenin yerini değiştirtmiş!
Hem de Anıtlar Yüksek Kurulu’nun (!) izin verdiği hükmü tanımamış... Büfeyi yerleştirenler öyle diyor...
Ne yazık ki kültürel miras olarak tescillenen Ulus Atatürk Anıtı’nın tam karşısında da bu büfeden yerleştirildi. Hem de 20 metrede 4-5 büfenin olduğu 100. Yıl Çarşısının önüne... Cumhuriyet Caddesi’nden anıta doğru bakanlar şimdi iğreti büfeyi görüyor.
Anıt hak getire!
Umuyorum Melih Başkan’dan bir talimat daha gider ve bu kirlilik abidesi büfe çöplüğe gönderilir!
Atatürk Anıtı, neden simge şimdi etraflıca aktaralım…
Türkiye’nin en doğusundan en batısına O’nu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü adım adım takip eden bir ismin, bir elçinin tozlu raflarda kalan hatıralarını SEN’CE okurları için aralıyoruz. Hatıralar dönemin Amerikan Büyükelçisi General Charles Sherrill’den...
Türkiye’nin kalbinde, bozkır Ankara yaylasında, kendisini sinesine emanet ettiği milleti ile birlikte mücadelesine tanıklık eden General Sherrill’in, Ulus’ta çoğumuzun bakıp geçtiği Zafer Anıtı’nın hikayesiyle ilgili aktardıkları bana hayli ilginç geldi. Mustafa Kemal’in siyasi dirayetini, kudretini ve Türk’ü Türkleştirmekteki azmini anlatan hatıratta bugünkü nesillere aktarılacak öylesine notlar var ki umudum odur ileriki sayılarda bunları sizlerden mahrum etmemek gerek. Şimdi dönelim kimilerinin gereksiz (!) gözüyle baktığı Türk’ün kurtuluş destanının adeta taştan özeti olan o anıtın sırlarına...
Bu anıtın Kurtuluş Savaşı kahramanları anısına bir gazetenin öncülüğünde Türk milleti tarafından Cumhuriyetin ilk yıllarında yapıldığını da hemen hatırlatalım. General Charles Sherrill şöyle anlatıyor: …
Gazi’nin çok etkili bir manzara arz eden atlı heykelinin kaidesi çevresinde adeta canlı 3 heykel var. Önde, gözlerini uzaklara, Sakarya savaşlarına dikmiş, ileri doğru adım atmış iki piyade askeri...
Ve üçgeni tamamlayan sırtında top mermisi taşımakta olan bir köylü kadın... Gördüğüm bütün savaş ve zafer abideleri arasında, anayurdunu savunmak için bir milletin el ele vererek canla başla çalışmasını bu kadar güzel teslim eden, bir başkasını görmedim. Milletin kadınları, Anadolu’yu işgal ederek Ankara’nın kapılarına kadar dayanan düşmandan vatanı kurtarmak için çırpınan erkeklere yardım ediyor. Bu vatansever savaşçı kadın, arkasını duvara dayayarak, ölüm kalım savaşı veren milletin fevkalade bir sembolüdür. Kadın, orada hem Türk milletinin yaratıcı ruhunu, hem de erkekleriyle birlikte onlarla omuz omuza savaşmak arzu ve heyecanını temsil etmektedir. Heykeldeki mermi taşıyan köylü kadın, istiklali için ümitsiz bir savaşın hazırlığına girişmiş Türk milletini temsil etmekle kalmıyor, Büyük Millet Meclisi’nin toplanmasını takiben aldığı ilk önemli kararı da hatırlatıyordu.
1927’den günümüze kurtuluşumuza simge olmuş Zafer Anıtının bazı özelliklerini de yeniden hatırlayalım. Anıtın kaidesi üzerinde bulunan kabartmalarda Türk milletinin kökeni, kazandığı Kurtuluş Savaşı, Atatürk'ün Ankara'ya gelişi gibi konular anlatılıyor. Anıtın dört yanına taş kaideler üzerine bronz dökümden yapılan üç figür, Türk milletinin Kurtuluş Savaşı sırasındaki milli birliğini ve dayanışmasını temsil ediyor. Kaide üzerinde yer alan ve anıtı izah eden dört kitabe, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna ilişkin askeri ve siyasi koşulları hatırlatıyor. Kaideyi çeviren kuşak üzerinde ise Yüce Atatürk'ün şu vecizesi yer alıyor:
“Türk Milleti, muzaffer istihlâs ve istiklâl cidalini ve muazzam asrî inkılâplarını, en mânidar bir remz ile, en iyi ifade edebilecek şekli, yukarki hakiki timsalde bulur.”
Ayrıca anıtın kaidesinin ön tarafında ise Vatan Şairimiz Namık Kemal'in Vatan Mersiyesi’nden Atatürk'ün hafifçe değiştirerek alıntıladığı bir satır yer alır:
"Elbet bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."
Sağ tarafında “Düşman ordusunu vatanın harimi ismetinde boğarak, behemahal naili halâs ve istiklâl olacağız. 6 Ağustos 1919” vecizesi; sol tarafında da “Düşmanın anâsırı asliyesi imha edilmiştir. Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri. 1 Eylül 1922” ibaresi bulunuyor.
* * *
Konu Atatürk olunca sizleri çok bilinmeyen bir sözü ile baş başa bırakalım ve noktayı koyalım ve Ankara’ya yolu düşenlere seslenelim:
"- Türk milleti şerefli bir millettir. Zaten Orta Asya'nın Altay yaylasında yetiştiği için, kartalın meziyetlerini daha başlangıçtan kazanmıştır. Tâ uzakları görür, hızlı uçar ve ruhu barındıracak kadar kuvvetli bir bedene sahiptir.”
Dur Ankaralı! Anıt diye bakıp geçme... Tanı Ata’nı…
* * *
Anlayana sivrisinek saz… Anlamayana davul zurna az…


07 Ocak 2016 Perşembe 22:04
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
UHAFACEYENİKATIL