21 Ekim 2018 Pazar

Parke sistre cila

Resim öğretmenlerinin feryadı...

Ramazan Durmuş

Ramazan Durmuş

E-Posta : rdurmus44@hotmail.com

Yaz sezonu olanca sıcaklığıyla eriyip gidiyor yeni bir eğitim öğretim hayatına doğru...
Milyonlar tatilde, milyonlar aile bütçesine katkı peşinde, milyonlar Türkiye şartlarında geleceği adına planlar peşinde...
Elbette öğrenciler kadar öğretmenlerimiz de... Türkiye’nin asıl meselesi eğitim olsa da, bunu herkes kabul etse de ne acı ehline bırakılmayan dersler yüzünden eğitimimiz hababam sınıfından farksız...
60’lı yıllara, 70’li yıllara yani sıralarda dirsek çürüttüğüm yıllara şöyle dönüp bir baktığımda birçok yeteneğin gelişigüzel öğretmen programı yüzünden hiç olup gittiğini görümek mümkün...
Müzik, Resim, Beden Eğitimi, hatta Fizik, Kimya, Yabancı Dil derslerine dışarıdan takviye öğretmenlerin o günden bugüne devam ettiğini görmek mümkün... Böyle olunca yetenekleri keşfetmek mümkün olmuyor.
Bunca gündem arasında nereden çıktığı bu eğitim feryadı diyorsanız anlatayım. Malum eline sen öğretmensin diye diploma verip sonra da KPSS denilen canavara teslim ettiğimiz yüz binlerce genç öğretmenimi yine atama heyecanı sardı... Bugün yarın branşlarda kontenjanlar açıklanacak... Ay sonunda da 37 bin kişilik bir atama çığlığı... Sonrası yine hüsran...
İşte bu gündem enflasyonu içinde bir resim öğretmeni kızımızdan mesaj aldım. Uzun uzun kadersizliklerini ve Türkiye’de sistemin resme ve görsel sanatlara bakışını anlatıyor.   Telaşı, kontenjanların açıklanmasına az bir zaman kalması ve bu nedenle bu feryatlarının Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Beye duyurulmasını arzuluyorlar.
Gerçekten diğer branş öğretmenleri gibi resim öğretmenlerimizin de sıkıntısı büyük... Yıllar önce tanıdığım ancak uzun yıllar sonra Milli Eğitim Bakanı olarak izleyebildiğim Nabi Avcı Beyi iyi bir dinleyici, görüşlere önem veren tavrıyla hatırlarım.
Bu nedenle de bu sütunlardan resim öğretmenleri adına Serap Tekin kızımızın kaleme aldığı sıkıntılarını sayın Bakan Beye iletmek istedim.
İşte feryatlarla dolu satırlar:
“Görsel sanatlar(Resim) dersi neden gerekli?
Resim öğretmenlerinin haklı talepleri neler?
Sanat hayatla iç içedir; hatta hayatın ta kendisidir. Özellikle resim sanatı insanlığa büyük katkılar sağlamış, hem estetik açıdan hem üretkenlik açısından birçok alanda aranılan öğe olmuştur. Günlük hayatımızda bile yaptığımız birçok eylemde, eşyada, mekanlarda kısacası her yerde ve her şeyde estetik ararız; göz zevkine dikkat ederiz. Bu nedenledir ki "Görsel sanatlar" yaşantımızdan, toplumdan kopuk düşünülemez.
Görsel sanatlar bugün birçok dünya ülkesinde, önem verilen, bireylerin birçok alanda gelişimine katkı sağlamasından dolayı okullarda fazlaca üstüne düşülen ders olmuştur. Resim dersine daha doğrusu resim sanatına detaylı açıdan bakacak olursak birçok faydasını görmek ve neden gerekli olduğunu anlamak da mümkün. Özellikle çocuklarda iç dünyalarını yansıtması, ince motor kaslarını geliştirmesi, hayal dünyalarını geliştirmesi, üreterek özgüvenlerini kazanmaları gibi birçok açıdan "hayati" bir öneme sahiptir. Yine resim sanatı eğitimi verilerek olumsuz davranış ve kötü alışkanlıklara sahip bireyleri topluma kazandırmak da hayati önem arz etmektedir. Zira uzmanlarca da resim dersinin gerekliliği özellikle vurgulanmaktadır.
Hem işlevsel hem estetik hem de üretkenlik açısından yaşantımızdan ayrı düşünemeyeceğimiz resim sanatı, okullarda akademik anlamda "özel yetenek" eğitimi ile kendini kanıtlamış öğretmenlerce okutulmaktadır. Evet bu bir özel yetenek alanıdır. Bu anlamda uzmanlık gerektirdiği için okullarda yalnızca Görsel sanatlar(Resim) öğretmenlerince verilen/verilecek olan ders olmuştur. Bu nedenledir ki başka hiçbir branş öğretmeni resim dersinde başarılı olamayacak ve öğrencilerin gizil yeteneklerini fark edemeyecektir.
 Ancak maalesef ülkemizde durum böyle olmuyor. İlk, orta ve lise düzeyindeki birçok okulda Resim dersi ya başka branşın öğretmenlerine "ek ders" olarak verilmekte ya da bu alanda hiçbir resim bilgisine sahip olmayan "ücretli öğretmenlere" teslim edilmektedir. Bu konu birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Bu şekildeki uygulama nedeniyle okulların çoğunda resim öğretmeni ihtiyacı gösterilmemektedir. Dolayısıyla resmi açık çok az gösterileceği için asıl resim-iş öğretmenliği mezunlarının atanmalarına engel teşkil etmektedir. 3 özel yetenek branşı (resim, müzik, beden eğitimi) arasında en az kadro resim öğretmenlerine verilmektedir.
Resim öğretmenlerinin sorunları bununla sınırlı değildir. Aslında birçok konuda mağduriyet yaşamışlardır ve bu yüzden de birçok haklı talepte bulunmaktadırlar. Daha önceki yıllarda 2 ders saati olan uygulama 1 ders saatine düşürülmüş ve resim dersleri seçmeli hale getirilmiştir. Bu durum birçok olumsuzluğu da beraberinde getirmiştir. Özellikle resim gibi bir uygulama dersine 1 ders saati yetmemektedir. Çünkü öğrencilerin materyallerini hazırlaması ve öğretmenin işlenecek konuyu anlatmasıyla zaten dersin büyük bir bölümü bitmiş olacak ve uygulama kısmına zaman asla yetmeyecektir. Bu nedenledir ki Görsel Sanatlar (Resim-iş) dersi kesinlikle tekrar 2 ders saatine çıkarılmalıdır. Yine aynı şekilde Resim dersi ülkemizde de diğer birçok ülkede olduğu gibi zorunlu ders olarak okutulmalıdır. Çünkü bireyin her yönden gelişimine katkıda bulunması, okullardaki olumsuz davranışları azaltması, yaratıcılığı geliştirerek üretkenliği sağlaması, disiplinler arası yaklaşımla diğer bütün derslerin algılanmasına da katkı sağlaması gibi etkenlerden dolayı zorunlu olması gerekmektedir. Bu durumu toparladığımızda ise resim dersinin 2 saat ve zorunlu olması halinde resim öğretmeni ihtiyacı daha da artacak ve devamında da binlerce atama bekleyen resim öğretmenine yüksek rakamlı kadrolar olarak yansıyacaktır.
Önceki yıllarda "alan değişikliği" uygulaması ile atanmış 1400 sınıf öğretmeni resim öğretmenliğine geçirilmiştir. Bu durum büyük bir haksızlığa neden olmuştur. Çünkü hem resim konusunda uzman olmayan öğretmenlerin bu derse girmesine olanak sağlanmış hem de ilk atamada resim öğretmenleri kontenjanları daraltılmıştır.
Başka bir sorun ise Resim öğretmenliğine her atama döneminde kendi alanı dışında bazı branşlara (Geleneksel Türk Sanatları, Geleneksel Türk El Sanatları) resim öğretmeni olarak atanma olanağı sağlanmış ve Resim öğretmenlerine bir darbe buradan vurulmuştur. Bu durum resim/resim-iş öğretmenliği mezunlarının sıralamalarında gerilemelere sebep olmuş ve atanmalarını daha da güçleştirmiştir. Aynı zamanda da mezun atama bekleyen resim öğretmeni sayısında da yığılmalara neden olmuştur.
"Resim-İş Öğretmenliği" mezunlarının öncelikli hakkı olan "Teknoloji ve Tasarım" dersine de yine aynı şekilde diğer bazı branşlara, formasyon alarak atanma olanağı verilmiş ve  Resim-iş öğretmenleri bir darbe de bu uygulamadan almıştır.
Görsel Sanatlar öğretmenleri, yaşadıkları bütün bu mağduriyetler nedeniyle ve resim dersinin önem arz etmesi ile haklı taleplerde bulunmaktadırlar. Resim dersinin 2 ders saati ve zorunlu olması, kendi alanları dışındaki branşların resim dersine atanmasının önüne geçilmesi ve bunlara binaen de her atama döneminde 1500 ve üzeri kadro verilmesi onların mağduriyetlerini bir nebze olsun giderecektir.”

Evet işte haklı feryatlar... Bu sütunlardan duyurmak biz yazar çizerler için boynumuzun borcu. Her şeyden önce de vicdani bir görev... Binlerce resim öğretmenimizin mağduriyetini ya giderin ya da eğitim fakültelerinden bu bölümü kaldırın olsun bitsin!
Çok sayın yetkililere duyurulur!


09 Ağustos 2015 Pazar 00:10
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
UHAFACEYENİKATIL