Rus Uçak Gemisinde Yangın!

Rusya'nın elindeki tek uçak gemisi olan Amiral Kuznetsov'da yangın çıktı. Kutup bölgesinde bulunan Murmansk'ta gerçekleşen yangında mürettebattan 3 kişi yaralanırken, Rusya'nın nükleer denizaltı olan AS-12 Losharik'te gerçekleşen yangının aynı bölgede olması tartışmaları başlattı.

Rus Uçak Gemisinde Yangın!
Rus Uçak Gemisinde Yangın! Admin

Rusya'nın tek uçak gemisi olan Amiral Kuznetsov'da yangın çıktı. Murmonsk limanında gerçekleşen yangında 3 kişi yaralandı. Yerel medyaya konuşan kaynaklar yangının tamir sırasında güvertede çıktığını iddia etti. 

 

 

Sicili oldukça kabarık olan Amiral Kuznetsov'un Nisan 2019'da hurdaya çıkma ihtimali vardı. Üzerine 70 tonluk vinç devrilen uçak gemisi, nükleer başlık taşıma özelliği sebebiyle endişeye yol açıyordu. Vinç kazası sonrası bir yıldır tamir gören geminin yangın sonrası uzun süre kullanılamayacağı duyuruldu. Olayda bazı askerlerin yaralandığı ve kayıp askerler olduğu doğrulandı.

AYNI BÖLGEDE İKİNCİ BÜYÜK OLAY

 

 

Rusya'nın ve dünyanın gündeminden uzun süre düşmeyen denizaltı faciası, Kutup bölgesindeki Severomorsk limanında gerçekleşmişti. Murmonsk'a bağlı olan bu limanda Rusya'nın uzun zaman gizlediği ve ABD tarafından takip edilen AS-12 Losharik isimli nükleer denizaltısında çıkan benzer bir gizemli yangın sonrasında 14 denizci hayatını yitirmişti.

Dünya gündeminin yerinden sallayan ve nükleer sızıntı yaşandığı iddia edilen kaza sonrasında ABD'de ve Rusya'da acil toplantılar gerçekleştirilmişti. Putin'in kaza sonrasında çok sayıda general, amiral ve üst düzey subayı görevden alması da bu kazaya bağlanmıştı.

SABOTAJ ŞÜPHESİ

Casus denizaltı olarak bilinen ve ABD'nin yıllardır hakkında bilgi almaya çalıştığı denizaltı kazasının sabotaj olduğu iddiaları ortaya atılmıştı. Rusya'nın nükleer başlık taşıyabilen ve elindeki tek uçak gemisi olan Kuznetsov'un da aynı bölgede, Losharik'in bulunduğu limanın hemen yakınında benzer bir kazaya uğraması da sabotaj iddialarını güçlendirdi. 

KAYNAK: HABER7 / DIŞ HABERLER SERVİSİ
rus rusya uçak gemisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara Tiftik Keçisini Kim Bitirdi? Hangi Ülke Keçicilik Yapmamızı İstemedi?
Ankara Tiftik Keçisini Kim Bitirdi? Hangi Ülke Keçicilik Yapmamızı İstemedi?
Diyanet İşleri Başkanına Kenevirden Yapılma Seccade Hediye Etti!
Diyanet İşleri Başkanına Kenevirden Yapılma Seccade Hediye Etti!