Devlet Bahçeli Kimdir?

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli kimdir? Lider Devlet Bahçeli'nin hayatı merak ediliyor. Bahçeli'nin kim olduğu sorgulanıyor.Genel Başkan Devlet Bahçeli Türk Siyasi hayatının en renkli simalarından birisidir.

Devlet Bahçeli Kimdir?
Devlet Bahçeli Kimdir? Admin

Devlet Bahçeli kimdir? denildiğinde ilk akla gelen her ne kadar siyasetçi  kişiliği olsa'da şuur altında akıl ve fikirleri zorlayan tek şey, "DEVLET ADAMIDIR" oluyor. Peki Devlet Bahçeli'nin hangi yönleri merak ediliyor? MHP Lideri hiç evlenmemesi insanları meraktan çatlatıyor. Bir insanın evlenmemiş olması çok normal karşılanıyorken siyasi bir liderin, devlet adamının evlenmemesi neden sıra dışı kabul ediliyor? 

Siyasi hayatında önemli atılımlar gerçekleştiren Devlet Bahçeli kimdir? Ülkü Ocakları'nda Başkanlık görevini yürüten ve burada ülkücü kadroların yetişmesi adına ciddi faaliyetler içerisinde bulunan Devlet Bahçeli aslen nereli ve kaç yaşındadır?

Genç yaşların eğitim, siyaset ve özel yaşamı hakkında bilgiler çokça merak edilen İşte Milliyetçi Hareket Partisi lideri Devlet Bahçeli'inin hayatı şöyle:

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Osmaniye'nin soylu ailelerindendir. Bahçeli Türkmen ailesinden Fettahoğulları'ndan biridir. Gerek Milliyetçi Hareket Partisi Gerek ise Ülkü Ocakları içinde ve ülkücüler arasında  ''Devlet Hoca" dır.  "Devlet Bey" dir. "Türkmen Beyi''dir. Akademisyen kimliğiyle öne çıkmayan Devlet Bahçeli, Merhum Alparslan Türkeş'in 4 Nisan 1997 tarihinde ki vefaatının ardından geçen 21 yıllık Türkiye siyasi tarihinde öne çıkan isimlerden birisi olmuştur.

1997'de Milliyetçi Hareket Partisi kurucusu ve Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in vefatının ardından MHP Liderliğine seçilen Devlet Bahçeli; ilk girdiği Genel seçimlerde yüzde 18'e yakın oy aldı. MHP Lideri olarak Türk siyasi tarihine çıkışından sonra ilk başarısını, ilk seçimlerde ülkücü camianın zihnine kazıdı. MHP Lideri Devlet Bahçeli için MHP genel başkanı olarak bu ilk başarıydı. MHP tarihinde bir oy patlaması yaşandı. 

Milliyetçi Hareket partisinin Devlet Bahçeli ile yakalanan bu ilk başarıyla birlikte gözler MHP'nin yeni lideri Devlet Bahçeliye çevrilmişti. Çünkü siyaset sahnesinde ilk kez lider olarak girdiği bir seçimde büyük bir başarı elde etmişti. Türk siyasetine yeni bir soluk, Ülkücü camiaya da bir heyecan getirmişti. İşte bundan sonra "Devlet Bahçeli kimdir" sorusu kafalarda dolanmaya başladı.

Devlet Bahçeli Kimdir?

Devlet Bahçeli 1948 yılında Osmaniye'nin Bahçe ilçesinde doğdu. Bahçeli,Fettahoğulları olarak bilinen geniş ve köklü bir aileye üyedir. MHP Lideri Devlet Bahçeli, ailenin 4 çocuğundan biridir.. Dr. Devlet Bahçeli, ilk öğrenimini memleketi Osmaniye'deüstün dereceyle bitirdi. Varlıklı bir aileden gelen Dr. Devlet Bahçeli, üniversiteye kadar eğitim hayatını özel okullarda devam ettirdi. Ortaokulu yatılı olarak Adana Özel Çukurova Koleji'nde kendisinden üç yaş büyük ağabeyi Servet Bahçeli'yle birlikte okuyan Devlet Bahçeli, Lise eğitimi için İstanbul'a akrabalarının yanına yerleşti. Devlet Bahçeli, Emirgan Akgün Koleji’ne kaydoldu. Lise ikinci sınıfta Etiler'deki Özel Ata Koleji’ne geçti ve lise diplomasını da yine bu okuldan alan Devlet Bahçeli delikanlılığa adımını atmıştı.

1967 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi yeni adıyla Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ni kazanan ve dış ticaret okumaya başlayan Bahçeli, Gazi Üniversitesi öğrenciliği yıllarında Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'nin genel başkanı Alparslan Türkeş'in seminerlerine katılmaya başladı.

Devlet Bahçeli Gençlik Yıllarında Ülkücüydü

Devlet Bahçeli Üniversite de Ülkü Ocakları'nı kurdu, ve 1970-71 yıllarında Türkiye Milli Talebe Federasyonu Genel Sekreterliği görevlerine getirildi. Bir yandan aktif olarak siyasi faaliyetleri yürütürken, diğer yandan da akademik çalışmalarını devam ettiren Bahçeli, 1971'de okuldan mezun oldu. Aynı yıl Ankara İktisadi ve Ticari İlimler akademisi ve bağlı Yüksek Okullarda İktisat Bölümü asistanı olarak görev almaya başladı. Dr. Devlet Bahçeli, öğrencilerle çok yakından ilgilenen bir akademisyendi.Öğrencilik yılları ve okul bittikten sonra da aktif bir hayatı olan Bahçeli bu arada, Ülkücü Maliyeciler ve İktisatçılar Derneği'nin kurucularından, Üniversite Akademi ve Yüksekokullar Asistanları Derneğinin (ÜMİD-BİR) kurucularından ve genel başkanlarındandır. Ayrıca kısaca ÜNAY olan Üniversite Akademi ve Yüksekokulları asistanlığını kurmuş ve ve başkanlığını yapmıştır.

Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde iktisat doktorasını yapan Devlet Bahçeli, aynı Üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Politikasında Ana Bilim Dalı'nda 1987 yılına kadar öğretim üyeliği görevini sürdürmüştür. Dr. Devlet Bahçeli bu süreç içerisinde Türkiye ve Dünya Ekonomisi, Türk Tarihi ve Dış Politika konularıyla yakından ilgilenmiş bu konular ile ilgili çalışmalar içerisinde bulunmuştur.

Devlet Bahçeli ve Siyaset

Dr. Devlet Bahçeli, Nisan 1987 tarihinde üniversitesindeki öğretim üyeliği görevinden istifa etti. 19 Nisan 1987 tarihinde yapılan MÇP (Milliyetçi Çalışma Partisi) Büyük Kurultayında parti yönetimine seçilen ve Genel Sekreterlik görevine getirilen Bahçeli;  MÇP ve MHP'nin yönetim kadrolarındaki görevini uzun yıllar sürdürdü. Devlet Bahçeli, sırasıyla, Genel Sekreterlik, Genel Başkan Yardımcılığı, Merkez Yürütme Kurulu Üyeliği, Merkez Karar Kurulu Üyeliği, Genel Başkan Baş-Danışmanlığı görevlerinde bulundu. 6 Temmuz 1997 tarihinde yapılan MHP 5. Olağanüstü Kongre sonrasında Genel Başkanlık görevini gelen Devlet Bahçeli, 1999'da yapılan genel seçimler ardından  ve MHP'nin ikinci parti çıkması sonrasında DSP ve ANAP ile koalisyon hükümetinde yer aldı ve  devlet bakanı ve başbakan yardımcılığı görevlerini yürüttü.

Devlet Bahçeli Milletvekillikleri

Devlet Bahçeli, 2002 genel seçimlerinde partisi baraj altında kalınca milletvekili seçilemedi. 2007 Türkiye genel seçimleri'ne Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı olarak katıldı. Partisinin barajı geçmesiyle birlikte yeniden milletvekili olarak meclise giren Bahçeli, 24. Dönem Osmaniye Milletvekili olarak TBMM'ye tekrar girdi.

Devlet Bahçeli, 21, 23, 24, 25, 26 ve 27. Dönemlerde Osmaniye'den Milletvekili seçildi. 57. Hükümette Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı görevini yürüten Bahçeli, 5 Kasım 2000, 12 Ekim 2003, 19 Kasım 2006, 8 Kasım 2009, 4 Kasım 2012, 21 Mart 2015 ve 18 Mart 2018 tarihlerindeki MHP Olağan Büyük Kongrelerinde tekrar Genel Başkan seçildi.

Bahçeli 15 Temmuz Gecesi Darbe Teşebbüsüne Karşı Dik Duran Bir Liderdir

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli 15 Temmuz gecesi DARBE TEŞEBBÜSÜNÜ ilk kınayan liderdir. Bahçeli 15 Temmuz gecesi dik duruşuyla da Türk tarihine geçen bir isim olmuştur.

“Biz bu yaşananlara karşı siyasi iktidarın yanındayız.”

15 Temmuz gecesi kalkışma sonrasında Bahçeli ile ilgili anlatılan şu husus hala dillerdedir. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve kurmayları, Genel Merkez binasından darbe teşebbüsündün kısa bir süre önce ayrılmıştı. Uçaklar alçak uçuş yaparken Bahçeli Ankara'daki evindeydi. Hızlı bir telefon trafiği ardından MHP yönetimi Genel Merkez'de buluşma kararı almıştı. Bahçeli ani bir karar vererek, derhal Başbakan'a ulaşmak istediğinin talimatını verdi. Başbakan ile temas kurmak mümkün olmadı. MHP lideri özel kalemine Başbakan'a iletilmek üzere şu mesajı aktardı: “Biz bu yaşananlara karşı siyasi iktidarın yanındayız.”

Bu mesaj, muhalefet cephesinden hükümete iletilen önemli bir mesajdı.Bahçeli'ye güvenlik endişesiyle "yer değiştirelim, güvenli bir yere geçelim" teklifi boşa çıkmıştı.  Bahçeli,bu teklifi reddederek, ne olursa olsun partiden ayrılmayacağını ifade etti. Genel Başkan Devlet Bahçeli ve yardımcıları sabah saatlerine kadar tüm gelişmeleri Genel Merkez binasından izlediler. 

Devlet Bahçeli'nin 15 Temmuz Darbe girişimi açıklaması şöyleydi:

"Türkiye Cumhuriyeti olağanüstü ve gayri meşru bir durumla karşı karşıyadır. Türk Silahlı Kuvvetleri içinden bir grubun askeri müdahalede bulunmak, yönetimi devralmak istediği iddia edilmektedir. Demokrasiyi askıya alma, millet iradesini yok sayma teşebbüsünün ülkemize yapılacak büyük bir hata olacağı açık ve meydandadır" dedi.

Meclis Genel Kurulu saat 17.00'de olağanüstü yapılan toplantıda, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Mecliste yaptığı konuşma şöyleydi:

 "Dün gece demokrasiye pranga vurulmak, darbe indirilmek istenmiştir. Göz göre göre millet iradesi çok açık saldırı ve suikasta uğramıştır. Türkiye'mizin diz çökmesi, omurgasının kırılması, milli varlığın tümden yıkılması maksadıyla şerefli Türk ordusunun içine sızmış bir avuç düşman işbirlikçisi ortalığa çıkmıştır" 

Yenikapı Mitingi

Tarihi mitingde ilk konuşmayı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptı. 

Bu tarihi konuşmada Devlet Bahçeli, ABD'nin Pensilvanya eyaletinde yaşayan FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'e çok sert tepki gösterdi.

"15 Temmuz yeni bir istila denemesi, yeni bir kıyım ve yıkım hamlesiydi" dedi ve şunları kaydetti: "Âlim ve hoca görünümlü bir terörist, sığındığı Pensilvanya'dan getirdiği beddua seanslarıyla, nefret söylemleriyle, öfke nöbetleriyle cinayet örgütüne Türkiye'ye 'vur' emri verdi. İblis'e ruhunu satan bu vâiz, Müslüman görünümlü bu Voyvoda, ihanetle, Türk ve Türkiye düşmanlığıyla doruğa çıktı, fitne ve münafıklıkta rekor kırdı. Haçlı emellerinin taşıyıcılığını yapan FETÖ, Türkiye'nin kalbine nişan aldı."

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli Yenikapı ruhunu siyaset meyanlarına da taşıyarak, Türkiye'nin daha güçlü olması için birik ve beraberlik çizgisinden ayrılmadı. Türkiye'nin en güçlü seçilmiş partisi Ak Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ittifak kurarak, daha güçlü bir Türkiye için birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Devlet Bahçeli kimdir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara Tiftik Keçisini Kim Bitirdi? Hangi Ülke Keçicilik Yapmamızı İstemedi?
Ankara Tiftik Keçisini Kim Bitirdi? Hangi Ülke Keçicilik Yapmamızı İstemedi?
Diyanet İşleri Başkanına Kenevirden Yapılma Seccade Hediye Etti!
Diyanet İşleri Başkanına Kenevirden Yapılma Seccade Hediye Etti!