Ad ve Soyadı Düzeltmesinde Son Gün Yaklaşıyor..

Ad ve soyadı değiştirilmesi ne zaman sona eriyor? sorusunu ad ve soyadından memnun olmayan ya da nüfusa kayıt esnasında yanlışlık nedeniyle yapılan hataların düzelttirmek isteyenler tarafından merak edilmekte. Ad ve soyadını değiştirmek isteyenler ad ve soyadı düzeltme ne zaman yapılacak? Sorularını sormaya devam ederken, ad ve soyadının değiştirilmesini de kapsayan kanun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Peki ad soyad değişimi nasıl yapılır? Ad soyad değiştirme şartları nelerdir? İsim değiştirmeye kimler başvurabilir? Ad ve soyadı düzeltilmesinde son gün ne zaman?

Ad ve Soyadı Düzeltmesinde Son Gün Yaklaşıyor..
Ad ve Soyadı Düzeltmesinde Son Gün Yaklaşıyor.. Admin

İçişleri Bakanlığına ilişkin yeni düzenlemelerin yer aldığı "Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"da öne çıkan maddeler arasında ad ve soyadı düzeltilmesi de var. Ad ve soyad değişikliğiyle ilgili iş ve işlemler 3 yıl boyunca mahkeme kararı aranmaksızın il ve ilçe idare kurullarınca yürütülmeye devam edilecek.

Ad soyad değişimi nasıl yapılır? Ad soyad değiştirme şartları nelerdir? İsim değiştirmeye kimler başvurabilir? Ad ve soyadındaki yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan anlam değişliklerinin il ve ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir kereye mahsus mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilebilmesine olanak sağlayan uygulama 3 Kasım 2019 tarihine kadar devam edecekti. Ancak yapılan değişiklikle ad ve soyad değişikliğiyle ilgili iş ve işlemler 3 yıl boyunca mahkeme kararı aranmaksızın il ve ilçe idare kurullarınca yürütülmeye devam edilecek. Özetle ad ve soyadını değiştirecekler il ve ilçe nüfus müdürlüklerine 3 yıl boyunca başvuruda bulunabilirler.

İsim değişikliği için ne kadar masraf çıkıyor?

İsim değişikliği davasının da istenen harç miktarı dinletilmek istenen tanık sayısına göre değişmektedir. Tanık dinletilmeyecek yalnızca kimlikteki yazım hatası düzeltilecek yahut gülünç durumuna düşüren isim değiştirilecekse 55 TL harç bedeli çıkacaktır. Diğer gerekçelerle isim değiştirilmek istenmesi durumunda en az 2 adet tanık dinletilmesi gerekmektedir. Bu durumda da 150-200 TL arası harç bedeli ödemeniz gerekebilir. 

kaynak:sözcü

isim düzelteme isim değiştirme soyadı düzeltme soyadı değiştirme son gün ne zaman
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara Tiftik Keçisini Kim Bitirdi? Hangi Ülke Keçicilik Yapmamızı İstemedi?
Ankara Tiftik Keçisini Kim Bitirdi? Hangi Ülke Keçicilik Yapmamızı İstemedi?
Diyanet İşleri Başkanına Kenevirden Yapılma Seccade Hediye Etti!
Diyanet İşleri Başkanına Kenevirden Yapılma Seccade Hediye Etti!