MHP’li Karakaya KİT’lerin Esas İşlevi Hakkında Konuştu

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Mevlüt Karakaya, KİT’lerin esas işlevinin ne olduğuna bakılması gerektiğini söyledi.

MHP’li Karakaya KİT’lerin Esas İşlevi Hakkında Konuştu
MHP’li Karakaya KİT’lerin Esas İşlevi Hakkında Konuştu Admin

MHP Ankara Milletvekili Mevlüt Karakaya, TBMM’de yaptığı konuşmada, ”KİT’ler ya asli görevlerini yapacaklar ya da kar edecekler. Amaçları karsa bırakalım serbest piyasa ekonomisi, özel sektör yapsın. Bunları karıştırmamamız gerekir.” dedi.

TBMM Genel Kurulunda, KİT Komisyonunun, Kamu İktisadi Teşebbüslerinin denetimine ilişkin raporlarındaki ÇAYKUR, AOÇ, TRT, TOKİ ve TCDD’nin 2011-2016 yıllarına ait bölümleriyle ilgili itirazların görüşmelerine devam ediliyor.

KİT’LER KONUSUNDA KONU KAR NOKTASINA GETİRİLİP DAYATILIYOR

MHP Ankara Milletvekili Mevlüt Karakaya, yaptığı konuşmada, ”KİT’lere yönelik denetim ve gözetim işlevinde ölçütün kar noktasına getirilip dayatıldı. Öncelikle KİT’lerin esas işlevinin ne olduğuna bakılması, daha sonraki aşamada kamu kaynaklarını kullandıkları için bu işlevleri yerine getirirken karlılık ve verimlilik esasına uygun hareket edip etmediklerinin tespit edilmesi gerekir. KİT’ler ya asli görevlerini yapacaklar ya da kar edecekler, Amaçları karsa bırakalım serbest piyasa ekonomisi, özel sektör yapsın. Bunları karıştırmamız gerekir.” dedi.

DENETİM TEKNİK BİR KONUDUR

MHP Ankara Milletvekili Mevlüt Karakaya, ”Mali denetim açısından iktidarların kendilerini denetimsizleştirmek için denetimi iktidarsızlaştıramaması gerekir. Muhalefetin de hükümetleri ve kurumları işlevlerini yerine getiremeyecek şekle sokacak tarzda denetim gücünü kullanmaması gerekir. İbra edilmiş KİT’lerin bazı yıllarına ait hesapları bugün Genel Kurula getirildi. Bunun milletvekillerinin denetim hakkı ancak bu teknik bir konudur. Konuya bu şekilde bakılması gerekir. Öyle başıboş bir durum söz konusu değildir. Burada kamu kaynakları kullanılmaktadır, bu kamu kaynaklarının kullanılmasında denetimin belki birçok alandan çok daha sıkı bir biçimde yapılması gerekir. Buna inanıyoruz ve olaylara da bu hassasiyetle yaklaşıyoruz.” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara Tiftik Keçisini Kim Bitirdi? Hangi Ülke Keçicilik Yapmamızı İstemedi?
Ankara Tiftik Keçisini Kim Bitirdi? Hangi Ülke Keçicilik Yapmamızı İstemedi?
Diyanet İşleri Başkanına Kenevirden Yapılma Seccade Hediye Etti!
Diyanet İşleri Başkanına Kenevirden Yapılma Seccade Hediye Etti!