Yeniden Refah Partisi Başkanı Fatih Erbakan, Asgari Ücrete Yüzde Yüz Zam!

Yeniakit.com.tr Genel Yayın Yönetmeni İsmail Uğur'a konuşan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, yeni yılın ilk altı ayında uygulanacak asgari ücret zammına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Son dönemdeki faturalara yansıyan zamlar ile enflasyon oranına dikkat çeken Dr. Erbakan, "Paylaşımda adaleti sağlamalıyız. Türkiye'de milli gelirin yüzde 50'sinden fazlasını nüfusun yüzde 20'sinden azı paylaşıyor. Böyle paylaşım olur mu?" dedi.

Yeniden Refah Partisi Başkanı Fatih Erbakan, Asgari Ücrete Yüzde Yüz Zam!
Yeniden Refah Partisi Başkanı Fatih Erbakan, Asgari Ücrete Yüzde Yüz Zam! Admin

"Asgari ücrete en az yüzde elli zam yapılmalı." diyen Başkan Erbakan, "Asgari ücretin en azından açlık sınırının altından kurtulması lazım. Asgari ücret şu anda açlık sınırının altında. Peki Türkiye'de bu kadar insan aç mı yaşıyor? Aç gezmiyor da sosyal yardımlarla köydeki annesinin, babasının, akrabasının gönderdiği erzaklarla ayakta duruyor. Matematiksel olarak mevcuttaki asgari ücret 5 kişilik bir aile için karnını bile tam doyuramaması demektir." ifadelerini kullandı.

'Maaşlara yapılan artış 'zam' olarak adlandırılamaz'

Memur ve emekli maaşı ile asgari ücrete yapılan zammın enflasyonun altında kaldığını belirten Dr. Erbakan, "Biz bunun için 'Yeniden Refah Partisi olarak iktidarımızın ilk senesinde emekliye, memura, işçiye en az yüzde 50 zam yapacağız.' diyoruz. Hem memur maaşını yoksulluk sınırının altından kurtarmak hem de asgari ücreti açlık sınırının altından kurtarmak için. Bir diğer sebebi de enflasyonun altında verilen zam, artış olmaz. Enflasyon matematiksel olarak yüzde 30'lar civarında seyrederken 'emekliye yüzde 4 + yüzde 4 zam yaptım' diyorlar. Enflasyon yüzde 30, zam yüzde 4. Burada bir artış söz konusu olamaz." şeklinde konuştu.

Paylaşımda adalet vurgusu

Paylaşımda adalet vurgusu yapan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan şöyle konuştu:

"Türkiye'de milli gelirin yüzde 50'sinden fazlasını nüfusun yüzde 20'sinden azı paylaşıyor. Elektriğe bir yılda yüzde 60 zam yapıyorsun, doğalgaza iki ayda yüzde 15 + yüzde 15 zam yapıyorsun. Sonra da emekliye 1 senede yüzde 4 + yüzde 4 verince adına zam diyorsun. Böyle paylaşım olur mu?"

kaynak:akit

fatih erbakan asgari ücret emekli zam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara Tiftik Keçisini Kim Bitirdi? Hangi Ülke Keçicilik Yapmamızı İstemedi?
Ankara Tiftik Keçisini Kim Bitirdi? Hangi Ülke Keçicilik Yapmamızı İstemedi?
Diyanet İşleri Başkanına Kenevirden Yapılma Seccade Hediye Etti!
Diyanet İşleri Başkanına Kenevirden Yapılma Seccade Hediye Etti!