Dünya Prematüre Gününde Duygusal Anlar

Dünya Prematüre Günü olarak kutlanan 17 Kasım tarihinde yine sağlık çalışanları ve aileler bir araya gelerek birlik oldular.

Dünya Prematüre Gününde Duygusal Anlar
Dünya Prematüre Gününde Duygusal Anlar Admin

Prematüre doğumlara dikkat çekmek için Türkiye’nin dört bir yanından toplanıp bir araya gelen prematüre çocuk sahibi ailelere ödül verildi. Sağlık çalışanları ve ailelerin desteğiyle yaşama tutundurulan bebeklerin aileleri İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu tarafından başlatılan açılış konuşmasıyla gündeme geldi. Bu tür doğumların %80 oranında önlenebilir olduğunu ifade eden Memişoğlu, sağlık çalışanları ve ailenin desteğinin önemine değindi. Sanatçı Ahmet Özden gecede piyano çalarak konser verdi.

Minik Mucizeler Ödüllendirildi

350-500 gram arasındaki ağırlıklarla dünyaya merhaba diyen ve yaşama tutunmayı başaran minikler 14 farklı hastanede 37 bakım ünitesinde hayata tutundu. Doktor ve hemşirelere bu konuda ödüllerini verilerek prematüre aileleri de tebrik edildi. Duygusal anların yaşandığı etkinlikte son yıllarda prematüre doğumlarda artış meydana geldiği ifade edildi.

Doğru beslenme ve sigara kullanılmamasının büyük oranda etki yaratacağını ifade eden uzmanlar, her on bebekten birinin prematüre olduğunu söyledi. Bazı anne adaylarının birden fazla doğumunun prematüre şekilde gerçekleştiği ifade edilirken, sürecin çok duygusal ve zor olduğu da dile getirildi.

Özellikle bebekleri orada bırakıp gitmek ve belirli bir süre sonra görmek konusunda zor anlar yaşayan aileler, sağ kalım oranlarının arttığını ifade etti. Aileler deneyimlerini paylaşırken gözyaşlarına hakim olamadılar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara Tiftik Keçisini Kim Bitirdi? Hangi Ülke Keçicilik Yapmamızı İstemedi?
Ankara Tiftik Keçisini Kim Bitirdi? Hangi Ülke Keçicilik Yapmamızı İstemedi?
Diyanet İşleri Başkanına Kenevirden Yapılma Seccade Hediye Etti!
Diyanet İşleri Başkanına Kenevirden Yapılma Seccade Hediye Etti!