2020 AGİ ne kadar? Asgari Geçim İndirimi 2020 rakamı belli oldu

Asgari ücret zam oranının belli olmasıyla birlikte 2020 AGİ tutarı açıklanacak. Sigortalı çalışan işçilerin, asgari geçimini sağlayacak kısmının hesaplanmasının ardından toplam gelirden çıkarılması ile vergiden muaf tutulması sonucu oluşan Asgari Geçim İndirimi tutarı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenecek. AGİ bekar, evli, çocuklu veya çocuksuz olmasına göre değişiklik gösterecek.

2020 AGİ ne kadar? Asgari Geçim İndirimi 2020 rakamı belli oldu
2020 AGİ ne kadar? Asgari Geçim İndirimi 2020 rakamı belli oldu Admin

AGİ hesaplaması için gözler bakanlığa çevrildi. 2020 Asgari ücret rakamının açıklanmasının ardından Asgari Geçim İndirimi de belli olacak. Sigortalı bekar, evli, çocuklu veya çocuksuz çalışanlara belirlenen zam oranına göre maaşlarına ek ödeme alacak. Peki 2020 AGİ kaç TL olacak? İşte öne çıkan rakamlar...

 

2020 AGİ TUTARI BELLİ OLDU!

Yeni asgarin ücretin tespit edildiği son toplantı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapıldı.Toplantı bitiminde 7 milyon insanın beklediği haberi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk son dakika açıklamasıyla duyurdu. Yeni asgari ücretle birlikte AGİ ödeme tablosu da açıklandı. Toplantı sonrası açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk şunları söyledi:

2020 Asgari Geçim İndirim (AGİ) tutarı bekar birey için 220,70 TL oldu.

Asgari ücret brüt 2 bin 943 TL net 2 bin 324 lira oldu. Zam oranı yüzde 15,03 oldu. Üç çocuklu ve evli biri için asgari ücret 2 bin 479 TL olacak, 5 çocuklu 2479 olacak.

AGİ NEDİR, NE ZAMAN ÇIKTI?

2007’den önce vergi iade zarfları vardı. Tüm çalışanlar yıl boyu alışverişlerinde topladıkları fiş ve faturaları zarfa yazıp işyerlerine verip vergi iadesi alıyorlardı. 2007’den itibaren vergi iadesi kaldırılarak yerine AGİ uygulaması geldi. İşverenler, çalışanların ücretleri üzerinden hesapladıkları vergiyi, AGİ kadar daha az ödüyorlar vergi dairesine. Hesaplanan AGİ’yi de çalışana net ücretlerine ilaveten ödüyorlar. AGİ’nin hesabı ise asgari ücret üzerinden yapılıyor. AGİ’den kaynaklı çalışana ödenecek yıllık tutar; yıllık asgari ücretin yarısına yüzde 15 oranı uygulanarak bulunuyor (GVK Md. 32).

AGİ NASIL HESAPLANIR?

Asgari ücret rakamları her yıl asgari ücret görüşmeleri ile netlik kazanıyor. Buna göre 2019 yılının AGİ rakamları şöyle belirlenmişti;

 

2019 AGİ TABLOSU

Bekar                                                 191.85 TL

Evli, eşi çalışmayan                           230.22 TL

Evli,eşi çalışmayan, 1 çocuklu           259.00 TL

Evli, eşi çalışmayan, 2 çocuklu          287.78 TL

Evli, eşi çalışmayan, 3 çocuklu          326.15 TL

Evli, eşi çalışan                                  191.85 TL

Evli, eşi çalışan, 1 çocuklu                 220.63 TL

Evli, eşi çalışan, 2 çocuklu                 249.41 TL

Evli, eşi çalışan, 3 çocuklu                 287.78 TL

Evli, eşi çalışan, 4 çocuklu                 306.96 TL

Evli, eşi çalışan, 5 çocuklu                 326.15 TL

Asgari geçim indirimi, ücretin elde edildiği takvim yılı başında geçerli olan ve sanayi kesiminde çalışan işçiler için uygulanan asgarî ücretin yıllık brüt tutarına;

- Mükellefin kendisi için % 50'si, 

- Çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için % 10'u, 

- Çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere; ilk iki çocuk için % 7,5'i,

- Üçüncü çocuk için %10'u

- Diğer çocuklar için % 5'i,

olmak üzere ücretlinin şahsi ve medeni durumu dikkate alınarak hesaplanan indirim oranlarının uygulanması sonucu bulunacak matrahın, gelir vergisi tarifesinin birinci gelir dilimine karşılık gelen %15'lik oranla çarpımı suretiyle bulunan tutarın 12'ye bölünmesi sonucu her aya isabet eden tutar hesaplanır.

AGİ NASIL HESAPLANIR?

Asgari Geçim İndirimi hesaplanırken, ilgili yılın başındaki (Birinci 6 aylık) asgari ücret tutarının yıllık toplamı hesaplanır, hesaplanan yıllık toplam tutar, Asgari Geçim İndirimi oranı ile çarpılır, elde edilen Asgari Geçim İndirimine esas tutar en düşük Gelir Vergisi oranı olan %15 ile çarpılarak bulunan değer 12'ye bölünür ve aylık Asgari Geçim İndirimi tutarı hesaplanır.

Oran hesaplanırken çalışanın medeni durumu göz önüne alınır. Yıllık asgari ücret toplamının, işçinin kendisi için %50'si, çalışmayan eşi için %10'u, bakmakla yükümlü olduğu 2 çocuğun her biri için %7,5'u, 3. çocuk için %10'u ve sonraki çocukların her biri için ise %5'i esas alınır. Bu oranlrın toplamı %85'i geçemez. Örneğin eşi çalışmayan ve 3 çocuğu olan bir işçinin asgari geçim indirimi oranı %50 + %10 + %7,5 + %7,5 + %10 = %85 olacaktır. Yıllık asgari ücret toplamı bu oran ile çarpılır ve sonuç 12'ye bölünerek aylık asgari geçim indirimi hesaplanır. Hesaplanan Asgari Geçim İndirimi %85'den büyük olamaz.

KİMLER AGİ ALABİLİR?

AGİ, maaşı vergilendirilen herkes tarafından alınabilir. Gelir vergisi kanununda yer alan 61. maddedeki ücreti alan herkes AGİ’den faydalanabilir. AGİ, 2016 yılı itibari ile bekâr ya da eşi çalışan çocuksuz işçi maaşının içerisinde yer almaktadır. Eğer eşi de çalışıyor ise AGİ ayrı ödenir. AGİ’yi ödememek resmi bir suçtur. Şikâyet edilebilir. İşçinin yasal hakkıdır. İşçi AGİ’si ödenmediği takdirde iş sözleşmesini fesih etme hakkına sahiptir. Asgari ücretin artması ile birlikte yıllık AGİ’lerde de artma olmaktadır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara Tiftik Keçisini Kim Bitirdi? Hangi Ülke Keçicilik Yapmamızı İstemedi?
Ankara Tiftik Keçisini Kim Bitirdi? Hangi Ülke Keçicilik Yapmamızı İstemedi?
Diyanet İşleri Başkanına Kenevirden Yapılma Seccade Hediye Etti!
Diyanet İşleri Başkanına Kenevirden Yapılma Seccade Hediye Etti!