İki Kişi Hastanelik Oldu! Şarbona Dikkat

Geçtiğimiz aylarda vatandaşların korkulu rüyası haline gelen şarbon hastalığı yeniden ortaya çıktı. Kırşehir'in Mucur ilçesinde, hayvancılıkla uğraşan Kadir Das'ın (64) mandırasında görülen şarbon hastalığı nedeniyle 28 hayvan öldü. Şarbonlu eti yiyen Das'ın oğlu Berdan Das (25) ve gelini Elif Das da (21) hastanede tedaviye alındı.

İki Kişi Hastanelik Oldu! Şarbona Dikkat
İki Kişi Hastanelik Oldu! Şarbona Dikkat Admin

Şatıroğlu Mahallesi’nde bulunan Kadir Das’a ait ahırda önceki gün 11’i büyükbaş 14 hayvan telef oldu. Kadir Das’ın ihbarı üzerine Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekiplerince yapılan incelemede, hayvanların şarbon virüsünden öldüğü belirlendi.

KARANTİNAYA ALINDI

Bunun üzerine mahalleyi karantinaya alan ekipler, ilaçlama ve aşı çalışması yaptı. Geçen sürede ahırda bulunan hayvanlardan 3’ü büyükbaş, 11’i küçükbaş 14 hayvan daha hastalık nedeniyle telef oldu. Ölen hayvan sayısı toplam 28’e yükseldi.

VÜCUTLARINDA YARALAR ÇIKTI


Öte yandan, hastalık nedeniyle rahatsızlanan hayvanlardan birisini kesip, etini yiyen Kadir Das’ın oğlu Berdan Das ile diğer oğlunun eşi olan Elif Das da rahatsızlandı. Vücutlarında yaralar çıkan Berdan ve Elif Das, Mucur Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Berdan ve Elif Das’ın sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

“BU HASTALIK NEDENİYLE KORKUYORUZ”

Kadir Das, toplam 18 büyükbaş hayvandan 14’ünün, 160 küçük baştan da yine 14’ünün telef olduğunu söyledi. Kadir Das “Çok zor durumdayız. Hayvanların birini yiyince gelinimin parmağında yara çıktı. Sonrasında şarbon olduğunu öğrendik. Bir gün sonra oğlum da şarbon teşhisiyle hastanede tedavi altına alındı. Biz de bu hastalık nedeniyle korkuyoruz. Yetkililer bize yardımcı oldu. Onlardan da Allah razı olsun” şeklinde konuştu.

İzmir'de 20 mahalle karantinaya alındıİzmir'de 20 mahalle karantinaya alındı

“HAYVANLARIMIZ HÂLÂ ÖLÜYOR”

Elif Das’ın eşi Erhan Das (28), ahıra girdiklerinde bir hayvanlarının telef olduğunu gördüklerini söyleyerek, “Onu kazdığımız kuyuya gömdük. Ertesi gün bir hayvanımız daha rahatsızlandı, ölmeden kestik. Sonra eşim ve kardeşim rahatsızlandı. Eşimi hastaneye götürünce şarbon olduğu belirlendi. Biz de bunun üzerine İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerine başvurduk. Kendilerinden Allah razı olsun. Bizimle çok ilgilendiler. Aşılama işlemini gerçekleştirdiler. Bugüne kadar 28 hayvanımız öldü. Biz bütün önlemlerimizi aldık; ama hayvanlarımız hâlâ ölüyor” diye konuştu.

kaynak:sözcü

kırşehir mucur şarbon şatıroğlu mahallesi şarbon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara Tiftik Keçisini Kim Bitirdi? Hangi Ülke Keçicilik Yapmamızı İstemedi?
Ankara Tiftik Keçisini Kim Bitirdi? Hangi Ülke Keçicilik Yapmamızı İstemedi?
Diyanet İşleri Başkanına Kenevirden Yapılma Seccade Hediye Etti!
Diyanet İşleri Başkanına Kenevirden Yapılma Seccade Hediye Etti!