MHP'li Levet Bülbül, Üretim Desteklenmeli

MHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Muhammed Levent Bülbül, üçüncü üretim yapan üreticiye desteklemelerin verilmesi gerektiğini söyledi.

MHP'li Levet Bülbül, Üretim Desteklenmeli
MHP'li Levet Bülbül, Üretim Desteklenmeli Admin

MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğe göre 3. üretime destekleme verilmediğini, ancak Sakarya’da farklı bir değerlendirme yapılarak desteklemelerin yapılması gerektiğini söyledi.

ÜÇÜNCÜ ÜRETİME DESTEKLEME VERİLMEMESİYLE İLGİLİ TEBLİĞ

MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül, ”8 Haziran 2018 tarihinde yayınlanan Resmî Gazete’de Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ’de bir kısım değişiklikler yapılmıştır. Buna göre örtüaltı üretimler ve çeltik hariç olmak üzere bir parselde tek yıllık arka arkaya 3 kez ekilirse üçüncü üretim için havza bazlı destekleme ödemesi yapılamayacağı belirtilmiştir. Münavebe şartı olarak ifade edilen bu düzenleme ve uygulama kuşkusuz toprakta bitki besin maddesi eksikliğinden kaynaklı verim kaybı, hastalık ve zararlılardan kaynaklı olumsuzluklar ve aşırı sulama sebebiyle çoraklaşma risklerini azaltmak gibi oldukça makul sebeplere dayanmaktadır.” dedi.

SAKARYALI ÇİFTÇİ ÜÇÜNCÜ ÜRETİMDEN DESTEKLEME ALABİLMELİDİR

MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül, ”Sakarya iliyle ilgili olarak farklı bir değerlendirmenin yapılması gerektiği kanaatindeyiz. Çünkü Sakarya ilinde özellikle mısır üretimde münavebeli ekim uygulaması kabul edilirse çiftçimizin benzer şekilde gelir elde edebileceği ikame edebilecek başka bir ürün olmadığı görülmektedir. Yani Sakarya’da çiftçimiz arka arkaya mısır ekebilmeli ve üçüncü defa ekim yaptığında da desteklemelerden faydalanabilmelidir.” dedi.

SAKARYA’DA ÜÇÜNCÜ ÜRETİMİN RİSKLERİ YOKTUR

MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül, ”Belirtmek gerekir ki Sakarya’da mısır ekilen tarım toprakları sulamaya ihtiyaç duymadan sulamalı tarımda elde edilebilecek rekoltenin dahi üzerinde ürün alınabilen topraklardır. Arka arkaya ekimden kaynaklanan veya sulamadan kaynaklanan riskler ve zararlar Sakarya’da bugüne kadar meydana gelmediği gibi, verim artarak her geçen gün devam etmektedir. Sakarya’daki mısır çiftçimiz, ziraat odalarımız, tarım il ve ilçe müdürlüğü yetkililerimiz bu ifade ettiğimiz hususları teyit edeceklerdir. Sonuç olarak, Sakarya’nın genel uygulamadan yani tebliğde yapılan destekleme ve münavebe şartı uygulamasından müstesna tutularak arka arkaya ekimde 3’üncü ürün ekiminde de Sakarya’da mısır çiftçisinin, aynı şekilde, desteklemelerden faydalanmasını talep etmekteyiz.” dedi.

KAYNAK:ulkucumedya

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara Tiftik Keçisini Kim Bitirdi? Hangi Ülke Keçicilik Yapmamızı İstemedi?
Ankara Tiftik Keçisini Kim Bitirdi? Hangi Ülke Keçicilik Yapmamızı İstemedi?
Diyanet İşleri Başkanına Kenevirden Yapılma Seccade Hediye Etti!
Diyanet İşleri Başkanına Kenevirden Yapılma Seccade Hediye Etti!