Babil Dizisinde KHK Göndermesi!

Baş rollerinde Halit Ergenç, Ozan Güven ve Aslı Enver gibi ünlü oyuncuların yer aldığı Babil dizisinin geçtiğimiz günlerde yayınlanan ilk bölümü bu hafta sonu sosyal medyada en çok koşulan konulardan biri oldu.

Babil Dizisinde KHK Göndermesi!
Babil Dizisinde KHK Göndermesi! Admin

Türkiye'de her akşam onlarca farklı dizi ekranlara geliyor. Fakat Babil, 15 Temmuz sonrası toplumun büyük bölümünü etkileyen KHK'lılar (Kanun Hükmünde Kararname) ve bunun doğurduğu mağduriyetleri çağrıştıran konusuyla izleyicilerin dikkatini çekti.

Sosyal medya kullanıcısı birçok kişi, "Acaba Babil, son yıllarda binlerce KHK'lının yaşadıklarını anlatacak bir dizi mi?" sorusunu sordu.

İhraç edilen ve oğlunun tedavisi için yurt dışına çıkamayan bir profesörün hikayesi

Dizinin başrol karakteri İrfan, idealist bir ekonomi profesörü fakat bir kişinin hakkındaki şikayetiyle, kendisine soruşturma açılıyor. Bunun üzerine daha önce yargı ile hiç sorunu olmayan İrfan üniversitedeki görevinden ihraç ediliyor, banka hesabına bloke konuluyor ve özel sektörde hiçbir işe kabul edilmiyor. Ayrıca yurt dışına çıkma yasağı olan İrfan'ın hasta çocuğunın ülkeden çıkması gerekiyor.

Dizide İrfan'ın KHK'lı olduğu söylenmesiyle de ailesi ile birlikte daha yargılanmadığı bir davanın cezasını çekmeye başlıyor.

İrfan'ın hikayesi gerçek KHK mağduriyetlerini hatırlatıyor

İrfan karakterinin mücadelesine dair ilk bölümde ekrana yansıyanlar aslında yaşanmakta olan birçok gerçek insan hikayesini andırıyor.

Aslında bu dizide ilk bölümde anlatılanlar, KHK ile ihraç edilen ve el konulan pasaportunu yurt dışında tedavi görebilmek için sosyal medya kampanyalarıyla geri almaya çalışan kanser hastası Prof. Dr. Haluk Savaş’ın hikayesi'nden çok farklı değil.

Bir başka açıyla bu dizi, mesleğini kaybeden Doktor Onur Erden'in, ellerinden çocukları alınan koruyucu ailenin, kanser hastası oğlunun yurt dışında tedavi olması için mücadele eden anne Zekiye Ataç’ın mücadelesi, artık Türkiye'de geleceği olmadığı için Yunanistan'a geçerken Meriç'te sönen hayatlarının ve başka birçok hayat hikayesini akıllara getiriyor.

Dizideki İrfan karakteri de aynı bu insanlar gibi çaresiz bir durumda, fakat oğlunun tedavisi için gereken parayı bulmak için "her şeyi" yapmaya hazır.

Sosyal medyada heyecan yaratsa da birçok kişi Babil dizinin senaryosunun bu şekilde devam edemeyeceğini veya farklı bir yöne gideceği kanısında

kaynak:euronews

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara Tiftik Keçisini Kim Bitirdi? Hangi Ülke Keçicilik Yapmamızı İstemedi?
Ankara Tiftik Keçisini Kim Bitirdi? Hangi Ülke Keçicilik Yapmamızı İstemedi?
Diyanet İşleri Başkanına Kenevirden Yapılma Seccade Hediye Etti!
Diyanet İşleri Başkanına Kenevirden Yapılma Seccade Hediye Etti!