Ülkü Ocakları yerli Drone Üretti

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı bünyesindeki uzman ekipler, yerli ve milli imkanlarla “Tulpar” adı verilen bir drone geliştirdi.

Ülkü Ocakları yerli Drone Üretti
Ülkü Ocakları yerli Drone Üretti Admin

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı, Türk mitolojisindeki kanatlı at figüründen esinlenilerek tasarladığı “Tulpar” adı verilen droneyi, yerli ve milli imkanlarla kendi uzmanlarına yaptırdı. Üzerine kamera yerleştirildiğinde taşıyıcı özelliğine de kavuşacak olan Tulpar adlı drone, depremlerde telekominikasyon hatlarının zarar görmesi halinde kullanılmak üzere tasarlandı.

TÜRK MİTOLOJİSİNDEKİ KANATLI AT FİGÜRÜ

Ülkü Ocakları Genel Merkezi bünyesindeki uzman ekipler, üç boyutlu yazıcı ürettikten sonra dronenin parçalarını üretti. Türk mitolojisindeki kanatlı at figüründen esinlenerek hazırlanan ve kendine özgü bir kasa tasarımına sahip olan Tulpar, modüle edilebilir özelliğe sahip ve 1 kilogram taşıma kapasitesi bulunuyor.

DEPREMDE ENKAZ ALTINDA KALANLARLA İLETİŞİM KURMAK AMACIYLA ÜRETİLDİ

MHP ve Ülkü Ocakları’nın Elazığ depreminde yaptığı incelemelerde, göçük altında kalan depremzedelerin yanlarında cep telefonu olduğu halde şebekelerin çalışmamasından dolayı kimseye ulaşamadığını görmüştü. Bu tespitlerden sonra Tulpar adlı droneyi yapma fikri doğdu. Geliştirilen drone üzerinde bulunan Wi-Fi ağı ile göçük binanın üzerine giderek hattı aktif hale getirebiliyor. Enkaz altındaki insanlar da telefonlarıyla Wi-Fi kullanarak bir arayüze aktarılıyor. Oradan da kurtarma ekipleriyle iletişim kurulabiliyor. Tulpar drone mevcutlara oranla 7-8 kat daha düşük maliyette üretildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara Tiftik Keçisini Kim Bitirdi? Hangi Ülke Keçicilik Yapmamızı İstemedi?
Ankara Tiftik Keçisini Kim Bitirdi? Hangi Ülke Keçicilik Yapmamızı İstemedi?
Diyanet İşleri Başkanına Kenevirden Yapılma Seccade Hediye Etti!
Diyanet İşleri Başkanına Kenevirden Yapılma Seccade Hediye Etti!